ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:01

Emniyet 40 adet elektroşok cihazı aldı


Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, asayiş hizmetlerinde kullanılmak üzere 40 adet elektroşok cihazı aldı. Bu kapsamda pilot il olarak seçilen Ankara ve İstanbul'daki toplam 130 personele elektroşok cihazı kullanıcı eğitimi verildi.

Asayiş Dairesi Başkanlığı, yeni bir uygulamaya daha imza atmaya hazırlanıyor. Asayiş hizmetlerinde kullanılmak üzere 40 adet elektroşok cihazı alındı. Öncelikle pilot il olarak seçilen Ankara ve İstanbul'da toplam 130 personele 'Elektroşok Cihazı Kullanıcı Eğitimi' verildi. Alınan cihazların 20 adeti Ankara, 20 adeti İstanbul olmak üzere 2 ile dağıtılarak kullanıma başlandı.

Elektroşok cihazı, polisin zor kullanma yetkisi kapsamında suçun işlenmesini önlemek ve direnmeyi etkisiz hale kılmak amacıyla, silah kullanımından önce orantılılık ilkesine göre başvurabileceği bir teçhizat. Polise direnen şahısları temas ile şoklama yaparak etkisiz hale getiren cihaz, öldürücü nitelikte değil. Elektrikli dart mühimmatından oluşan ve güvenlik için hedefe uygulanan, maksimum 15 saniye elektrik kullanımından sonra güvenlik kapama devresi bulunan nitelikteki bir cihaz.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER