ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 12:31

Emir Sultan Türbesi, ziyarete açılacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin önemli tarihi yapılarından Emir Sultan Türbesi’ndeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılan 3 farklı yapı kalıntısı aslına uygun olarak restore ediliyor. Türbenin bu yıl içinde yeniden ziyarete açılması planlanıyor.

    İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 2011 yılında yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uyguladığı restorasyon çalışmalarında sona yaklaştı. Tarihi türbedeki projenin 2013 yılı içinde tamamlanıp Emir Sultan’ın ziyaretçilere açılması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde, yaklaşık bin 400 metrekare alana sahip Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar titizlikle devam ediyor. Namazgah Mahallesi’nde bulunan, İzmir’i alırken şehit düşen ve halk arasında ‘Emir Sultan’ adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.

    ORİJİNAL HALİ KORUNUYOR

    Çalışmalar kapsamında, Emir Sultan Türbesi’nin bulunduğu alanda yer alan aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı da aslına uygun olarak restore edildi. Dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. 2 kurnadan oluşan hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore ediliyor. Aşhane yapısı, araştırmalarda çıkan yeni veriler doğrultusunda yeniden ayağa kaldırılıyor. Türbe binasında restorasyon çalışmaları da sürüyor. Proje gereği alana ilave olarak güvenlik binası yapılırken, önümüzdeki süreçte Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşlarının tasnif edilerek yerinde korunacağı ve bu alandaki çevre düzenleme çalışmalarının da süratle tamamlanacağı bildirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER