ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:38

Emine Erdoğan'dan önemli vurgu


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Çocuk ve Mahrumiyetler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, kendi çocuklarımız kadar dünya çocuklarının da sorunlarıyla ilgilenilmesi gerektiğini söyledi. Sadece kendi çocuklarını düşünmenin, onlara iyi bir gelecek sağlamak anlamına gelmediğini belirten Erdoğan, bugünün sorunlarına neden olanların geçmişte aile sıcaklığı alamamış insanlar olduklarını ifade etti. Bu arada, Erdoğan'ın programdan ayrılışı sırasında korumaların sempozyuma katılanların binadan çıkışına uzun süre izin vermemesine katılımcılar tepki gösterdi.

Emine Erdoğan, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte katıldı. Seminerde tartışılacak konuların sorunların çözümüne katkı yapmasını dilediğini belirten Erdoğan, çocuklarla ilgili sorunların eğitim ve gelir durumuyla doğrudan ilgili olduğunu kaydetti. Maddi olarak iyi durumda olan aile çocuklarının nispeten daha az sorun yaşadığını ifade eden Erdoğan, ancak bu durumun dünya geneli için sorunların çözümü anlamına gelmeyeceğini şu sözlerle anlattı: "Sizin çocuklarınız müreffeh bir dünyada doğmuş, iyi bir istikbal inşa edilmiş olabilir. Ama yeryüzünde aynı koşullarda çocuklar olmadığı sürece çocuklar güven ve istikrar içinde olmayacaktır.Sadece kendi çocuklarımızı kurtarmak, onlara iyi bir dünya vermek anlamına gelmiyor. Sağladığımız imkan ve şartları bütün çocuklar için sağlanmadıkça güvenli ve huzurlu bir dünya inşa edemeyiz."

Dünya nüfusunun önemli bir kısmının savaş ve açlık tehditi altında bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bugün yaşadığımız her olumsuzluk iyi yetişmemiş, iyi yetiştirilmemiş çocukların büyüdüklerinde ortaya koydukları eserlerdir. Yarın yaşanacak her olumsuzluk da iyi yetişmemiş sevgiyle yaklaşılmamış çocukların büyüdüklerinde ortaya koyacakları eserler olacaktır. Yarının dünyasında eğer savaşlar olacaksa bu, el uzatmadığımız çocukların elinden olacaktır." ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, göçte, savaşta ve kıtlıkta en fazla çocukların mağdur olduğunu söyledi. Herkesin, hayırlı çocuk yetiştirmenin herkesin hedefi olması gerektiğini kaydetti.

Sempozyumda Eyüp Berk Utku isimli öğrenci Toplumsal Barış için Önce Çocuk temalı gösterisini sundu. Emine Erdoğan ve Bakan Şahin, minik öğrenciyi ilgiyle izledi. Sempozyumu düzenleyen Hakeder Derneği adına Başkan Ayşe Çelikbilek, Erdoğan'a hediye takdim etti.

KORUMALARA SİTEM

Bu arada, sempozyumdaki konuşmasının bitiren Emine Erdoğan, salondan ayrılırken korumalar dinleyicilerin binadan çıkışına izin vermedi. Kapı önünde durarak Erdoğan'ın alandan ayrılmasını bekleyen korumalar, insanların dışarı çıkmasına engel olunca tartışma çıktı. Korumalara bağıran vatandaşlar, uygulamaya isyan etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER