ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:55

Emeklinin maaşı özel bankaları cezbediyor


Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) emeklilere her ay yatırdığı yaklaşık 10 milyar liralık maaştan pay almak isteyen özel bankalar, emeklileri yakın takibe aldı. Bazı bankalar, maaşını kendi bankalarına taşıyanlara promosyon verirken, bazıları ise banka kartına puan yüklüyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile kamu bankaları arasında emeklilere de banka promosyonu verilmesi konusunda anlaşmaya varılmaması özel bankaları harekete geçirdi. Yaklaşık 10 milyon 500 bin emekliye her ay maaş olarak ödenen toplam 10 milyar liralık pastadan pay almak isteyen özel bankalar, (PTT Bank dahil) düzenledikleri çeşitli kampanyalarla emeklileri kendilerine çekmeye çalışıyor.
-PTT maaşı kapıya kadar götürüyor
Bu bankalardan Finansbank, en az aylık 500 liralık emekli maaşını 24 ay boyunca bankalarından almak ve kredili mevduat hesabı açmak koşulunu yerine getirenlere "hoş geldin" hediyesi olarak 200 lira verirken, İş Bankası maaşını bankalarına ilk kez taşıyanların kredi kartlarına ilk maaş ödemesini takip eden ay tek seferlik 25 lira puan yüklüyor. Benzer bir uygulamayı bir süre önce Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) da uyguladı. TEB, 20 Mayıs-31 Temmuz arasında emekli maaşını bankalarına taşıyanlara 400 lira puan verdi.
PTT Bank ise kuruluşları aracılığıyla maaşlarını alan emeklilere, talep etmeleri halinde ilave bir ücret ödemeksizin ve hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın emekli maaşlarını konutlarına kadar teslim etmeyi taahhüt ediyor.
-Memur emeklisi ATM'yi, işçi emeklisi gişeyi kullanıyor
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık ile kamu bankaları arasında emeklilere de promosyon verilmesi konusundaki görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını beklediklerini belirterek, taraflar arasında anlaşma sağlanamamasının kendilerini üzdüğünü söyledi.
Kamu banklarının, elektronik bankacılığı daha yaygın kullanan memur emeklilerine promosyon vermeye sıcak baktığını ama işçi emeklilerine işlemlerini ağırlıklı olarak gişeden yaptırmaları nedeniyle sıcak bakmadığını ifade eden Tonbul, şunları kaydetti:
"Bizim için promosyon konusunda işçi emeklisi, memur emeklisi ayrımı yok. Tüm emeklilerimizin maaş promosyonundan faydalanmasını istiyoruz. Bizim bu konudaki talebimiz her emekliye yılda 1 maaş promosyon verilmesi. SGK tarafından emeklilere bu yıl yaklaşık 122 milyar lira ödenecek bu bankacılık için önemli bir miktar. Bu rakam ortadayken, kamu banklarının emeklilere promosyon verilmesi konusunda nazlanmasını anlamıyorum. Çünkü alternatifsiz değiller. Onların eksikliğini özel bankalar doldurabilir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER