ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:54

Emekli Büyükelçi Batıbay'ın "kaçak içki" davası


Türkiye'nin eski Avrupa Konseyi Nezdinde Daimi Büyükelçisi Daryal Batıbay'ın, Strasbourg'daki görevinin ardından, Türkiye'ye 931 şişe bandrolsüz şarap ve 6 şişe şampanyayı kaçak olarak soktuğu iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.
     Batıbay'ın katılmadığı Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, iddianamede "içkilerin Türkiye'ye taşınmasında görev aldıkları" öne sürülen sanıklar ve avukatları da hazır bulundu.
     Hakim Mehmet Tuğrul Türksoy, Ankara Gar Müdürlüğüne, içkilerin, gümrük işlemi ve vergisine tabiliği, "transit eşya" niteliğinde olup olmadığı, başka ülkelere gönderilip gönderilemeyeceği konularında yazılan müzekkereye cevap geldiğini bildirdi.
     Duruşmada, Batıbay'ın ev eşyalarını Türkiye'ye getiren nakliye şirketinin operatörü Mehmet Karaca tanık olarak dinlendi.
     Yurt dışından gelen içkilerin gümrüklü, İstanbul'dan gelen 150 şişe içkinin ise gümrüksüz depoya konulduğunu ileri süren Karaca, içkilerin yerlerinde herhangi bir değişiklik yapmadıklarını ifade etti.
     Mahkeme, dosyadaki bazı eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
    
     -İddianame-
    
     Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Daryal Batıbay'ın, Strasbourg'daki görevinin ardından Türkiye'ye 931 şişe bandrolsüz şarap ve 6 şişe şampanyayı kaçak olarak soktuğu iddiasıyla "mesleğinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak, alkollü içkileri gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye'ye ithal etmek" ve "bandrolsüz, gümrük kaçağı içkileri ticari amaçla bulundurmak" suçlarından 12 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti.
     Batıbay ile, şarapların Türkiye'ye taşınmasında görev alan nakliye ve depo sorumluları da iddianamede "şüpheli" olarak yer almıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER