ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:18

Emekli askerler çözüm sürecine destek için Batman'da


Adaleti Savunanlar Derneği'nden (ASDER) bir heyet, çözüm sürecinde askerlerin rolünü anlatmak ve süreçle ilgili gözlemlerde bulunmak üzere Batman'a geldi.

ASDER Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Abdullah Kaplan, Genel Sekreter Yardımcısı Osman Kaçmaz ve ASDER Ankara Şube Başkanı Kerim Sürel, Batman Baro Başkanı ve üyeleri ile bir araya geldi.

Laviva Restoran'da Baro Başkanı Ahmet Sevim ve üyeleri ile bir araya gelen ASDER heyeti, görüş alışverişinde bulundu.

ASDER Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Abdullah Kaplan, bölgeye yaptıkları ziyaret hakkında açıklamada bulundu. Abdullah Kaplan, Adaleti Savunanlar Derneği Genel Merkezi adına heyet olarak bölgede olduklarını söyledi.

Adaleti Savunanlar Derneği'nin silahlı kuvvetlerden emekli olmuş subay ve astsubayın bir araya gelerek kurduğu sivil bir örgüt olduğunu belirten Kaplan, “Asker ve sivil kelimeleri bir arada biraz tuhaf algılansa da netice itibarı ile bir sivil toplum örgütüyüz. İsmimizden de ifade edildiği üzere adalet kavramı üzerine hak kavramı üzerine yoğun çaba ve çalışmalar içerisinde olan araştırmalar yapan bir derneğiz.” dedi.

Çözüm süreciyle ilgili görüşmeler yapmak için bölgeye geldiklerini söyleyen Kaplan, barış süreciyle ilgili olarak bölgeyi askerlerin farklı bir bakış açısıyla görmek, yerinde değerlendirmek ve özellikle sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapmak, fikir alışverişinde bulunmak sahaya inmek, halkla ve kanaat önderleriyle görüşmek, onların fikirlerini almak ve süreçle ilgili bir fikir edinmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Burada ki görüşmeler ve edindikleri bilgiler ışığında bir değerlendirme raporu hazırlayıp bunu kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirten Kaplan, bölgenin uzun yıllar acılar sıkıntılar çektiğini, bu barış sürecini de doğal olarak en çok isteyen en çok talep edenin acıyı en fazla yaşayan, his eden insanlar olduğunu ifade etti.

Kaplan, konuşmasının devamında şunları dile getirdi. “Bölgeye ayak attığımız andan itibaren insanların yüzünde şu anda yaşadığımız bahar havasının izlerini de müşahede etme imkanı bulduk. Umarım bu kalplerin zihinlerin istediği barış ortamı sonuna kadar herhangi bir pürüzle karşılaşmadan devam eder ve buraya gerçek anlamda memleketin dağlarına bahar gelir. İnsanlar huzura kavuşurlar. Biz bunun izlerini görmek ve sivile ayrılmış veya ayrılma zorunda kalmış ya da silahlı kuvvetlerden uzaklaştırılmış olan eski subay ve astsubayların olarak bölgede askerin hep eli sopalı ve devletin kötü yüzü imajının bir sivil anlayışla nasıl karşılandığını nasıl göründüğünü gözlemlemek amacıyla da bu ziyareti gerçekleştiriyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER