ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:43

Emeklemede başarılı olan bebekler geç yürüyor

Emeklemede başarılı olan bebekler geç yürüyor


Kars Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Yılmaz, ebeveynlere uyarıda bulunarak, emekleme konusunda çok başarılı olan bebeklerin genellikle daha geç yürüdüklerini söyledi.

Uzm. Dr. Yılmaz, bu duruma bebeklerin istedikleri yere emekleyerek daha hızlı ulaşabileceklerini fark etmelerinin en büyük etken olarak ön plana çıktığını, bu nedenle de bebeklerin yürümek yerine emeklemeyi tercih edebileceklerine dikkat çekti. Yaşı ve boyuna göre kilosu fazla olan bebeklerin yürümekte zorlandığını ve yürümek istemediklerini kaydeden Uzm. Dr. Yılmaz, "Bu durum karşısında beslenme ve fiziksel gelişim konusunda çocuk doktoru ile sıkı bağlantıda olunmalı, bebeğe gereğinden fazla yemek yedirilmemeli, yemesi konusunda zorlanılmamalıdır. Aşırı kilonun yürüme gecikmesinin yanı sıra başka fiziksel sorunlara da neden olabileceği unutulmamalıdır." dedi.

Uzm. Dr. Yılmaz, ayrıca aşırı korumacı ebeveyn tutumlarında bebeklerin düşme, yaralanma endişeleri nedeniyle yere bırakılmamalarının, hep kucakta taşınmalarının ve bu tutum karşısında bebeğin sadece yürümesinin gecikmesinin değil, diğer gelişim alanlarında da gecikmelerin görülmesine neden olduğunu belirtti. Motivasyon eksikliğine de değinen Uzm.Dr. Yılmaz, çocukların becerilerinin gelişmesi ve bir şeyleri yapabilmeleri için fırsatlarının olması gerektiğini, eline kaşık verilen çocuğun yemek yeme becerisinin gelişmesi gibi istediği eşyaya ulaşmak için uzanan, ayağa kalkmaya, yürümeye çalışan çocuğa da fırsat verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yürümeye fırsatı olmayan, her istediği önüne getirilen bebeklerin yürümeye ihtiyaç duymayacakları için bu alanda gecikme yaşayacaklarına dikkat çeken Uzm. Dr. Yılmaz, "Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşabilecek tıbbi sorunlar da bebeğin gelişimini etkileyebilir. Kas hastalıkları, metabolik hastalıklar, beyin felci, enfeksiyon, prematüre doğum gibi sorunlar genellikle yalnızca kaba motor gelişimini değil, diğer gelişim alanlarını da etkileyebilir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER