ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 23:06

''Ellerimiz bağlı kalamayız''


Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, Esed rejimi ile muhalifler arasındaki savaşı sona erdirmek için Suriye'ye Arap Barış Gücü gönderme çağrısında bulundu.

Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi'nde konuşan Merzuki, ''Tunus, Suriyeli kardeşlerine yardım etmek için gereken adımı atmaya hazır. Tunus, Arap Barış Gücü'nü Suriye'ye gönderilmesini gerekli görüyor ve buna katılmaya hazır'' dedi.

Merzuki, Tunus'un BM aracılığıyla Suriye halkına yardım göndermeye hazır olduğunu da ifade etti.

''Suriye'de rejimin düşmesiyle savaşın sona ermeyeceği'' uyarısında bulunan Merzuki, ''Suriye'de yaşanan soykırım siyasi çözümü gerektiriyor'' diyerek, Arap Birliği'ni Suriye cephesinin çözülmesini engellemek için çalışmaya davet etti.

Merzuki Suriye'de rejimin düşürülmesinin başlı başına bir amaç olmaması gerektiğini, geçiş döneminin anlaşma içerisinde geçirilmesi gerektiği görüşünü belirtti.
    
''Ellerimiz bağlı kalamayız''

Zirvede konuşan Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, uluslararası toplumdan Suriye'nin yanında durarak sorumluluğu üstlenmesini ve bu trajediyi sonlandırmasını istedi.

Sabah, ''Suriye'de yaşanan yıkım ve katliamlar karşısında ellerimiz bağlı kalmamalıyız. Kan ve ölümleri durdurmaya yetmeyen kınamalarla yetinmemiz kabul edilemez'' değerlendirmesinde bulundu.

Özgürlük, onur ve demokrasi gibi isteklerinin yerine getirilmesinin, Suriye halkının hakkı olduğunun savunan Sabah, ''Bizim insani ihtiyaçlarını karşılamak için maddi desteklerimizle yanında yer aldığımız Suriye halkının meşru mücadelesi devam edecek ve emelleri, istekleri gerçekleşecek'' diye konuştu.

Filistin meselesine de değinen Sabah, Filistinlileri, aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakıp birlik olmaya çağırdı.

Sabah, uluslararası toplumun İsrail'e, uluslararası kanunlara uyması ve yerleşimleri durdurması yönünde baskı yapması gerektiğini sözlerine ekledi.
    
''Esed rejimi girişimleri başarısız kılmaya çalışıyor''
    
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bin Abdulaziz Al Suud ise, ''Beşşar Esed rejimi, çatışmaları bitirecek bütün girişimleri başarısız kılmaya çalışıyor'' dedi.

Suriyeli mültecilerin durumlarının kötüleştiğine dikkati çeken Prens Selman, uluslararası toplumu Suriyelilere karşı işlenen suçu durduramadığı için eleştirdi.

Selman, Filistinlileri 1967 yılındaki sınırların belirleneceği, başkentinin Kudüs olacağı Filistin Devleti'ni kurmaya çağırarak, ''Filistin halkından ihtilafları aşıp birlik olması isteniyor'' ifadesini kullandı.
    
''Mısır, iç işlerine karışılmasına izin vermeyecek''
    
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de konuşmasında ''Mısır, hiçbir ülkenin iç işlerine karışmamıştır ve kimsenin iç işlerine karışmasına izin vermeyecek'' dedi.

Mısır halkının devrimde ve demokratik süreçte yanında yer alanları takdir ettiğini belirten Mursi, Mısır'ın hiçbir devleti iç işlerine karıştırmamakta kararlı olduğuna vurgu yaptı.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER