ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:36

Eller Mısır için semaya kalktı

Eller Mısır için semaya kalktı

Mısır'da, güvenlik güçlerinin Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda gösteri yapan Mursi taraftarlarına ateş açması sonucu yaşanan katliam, Kahramanmaraş’ta protesto edildi.


İkindi namazının ardından Ulucamii avlusunda toplanan grup, dün gece 150 kişinin hayatını kaybetmesi, 4 bin 500'den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan şiddet olaylarının dinmesi için dua etti. Kahramanmaraş platformu öcülüğünde düzenlenen eyleme katılan vatandaşlar, ellerinde pankartlarla, Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi aleyhinde sloganlar attı, yaşanan katliamı lanetledi.

Grup adına basın açıklaması yapan Kahramanmaraş Platformu Dönem sözcüsü Mustafa Bülbül, General Sisi’nin dünyanın göz önünde insanlığa karşı suç işlediğini savundu.

Halkının güvenliğini sağlamakla görevli ordunun, İslam coğrafyasında bir kez daha tarih sahnesine çıktığını vurgulayan Bülbül, "Varlık sebebi ve görevi ülkesinin halkının güvenliğini sağlamak olan silahlı kuvvetler, ne yazık ki İslam coğrafyasında alışıla gelen şekliyle bir kez daha tarih sahnesine çıkmış, seçilmiş meşru yönetime müdahalede bulunarak bir darbecilik örneği sergilemiştir." dedi.

Bülbül, "Kahramanmaraş platformuna üye 50’den fazla sivil toplum örgütü olarak, Mısır'daki kardeşlerimizin direnişi zaferle sonuçlanana kadar bu onurlu direnişin yanında olacağımızı tüm dünyaya haykırıyor, yüzlerce şehit ve binlerce yaralının olduğu bu alçak katliamı protesto ediyor ve lanetliyoruz. Ümmetin iradesine ve seçilmiş cumhurbaşkanına karşı yapılan bu askeri darbeyi reddettiğimizi bir kez daha ilan ediyor, onurlu bir direniş sergileyen Mısır halkına yönelik katliamları, baskıları, işkenceleri tutuklamaları kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının ardından Kuran okundu, öldürülen Müslümanlar için dua edildi. Dua edilirken bazı vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Gösteriye katılan 70 yaşındaki İbrahim Doğru, ellerini semaya kaldırarak Mısır'daki Müslümanlar için gözyaşları içerisinde dua etti.

Doğru, duygularını şöyle ifade etti: "Din kardeşlerimiz orada ezildikçe bizler burada ölüyoruz. En azından onlara dua ederek destek olmaya çalışıyoruz. İnşallah zulümden kurtulurlar."


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER