ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 18:05

Elif için Başbakanlık devrede

Elif için Başbakanlık devrede

Almanya'ya yaklaşık 23 yıl önce büyük umutlarla giden Ayşe Yaman'ın acı dolu öyküsü şimdi mutlu sona doğru yaklaşıyor.


Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde yaşarken, 7 yıl önce psikolojik sorunları olduğu gerekçe gösterilerek o dönem 12 yaşında olan kızı Elif Yaman devlet korumasına alınıp Hıristiyan bir aileye verilen ve işsizliği nedeniyle daha sonra sınır dışı edilen 43 yaşındaki Ayşe Yaman ile kızının hasreti sona eriyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla Ayşe Yaman'ın bulunduğu ve kızıyla buluşması için çalışma başlatıldığı belirtildi. Bozdağ'ın Basın Müşaviri Bilal Çetin, DHA muhabirine cep telefonundan ulaşıp, anne ve kızı buluşturmak için devreye girdiklerini belirtti.

Almanya'ya yaklaşık 23 yıl önce büyük umutlarla giden Ayşe Yaman'ın acı dolu öyküsü, henüz üç aylık olan kızı Elif'in babası olan sevgilisi tarafından terk edilmesiyle başladı. Kızına hem anne hem de baba olmaya çalışan talihsiz kadın çeşitli işlerde çalışıp geçimini sağlamak için yıllarca mücadele verdi. Ancak yaklaşık 7 yıl önce Almanya Gençlik Dairesi, psikolojik sorunları olduğu gerekçesiyle Ayşe Yaman'dan o dönem 12 yaşında olan kızını aldı. Devlet korumasında tutulan Elif, bir süre sonra Hristiyan bir ailenin yanına verildi. Söz konusu ailenin kızını kiliseye götürdügünü öğrenince geri almak için mücadele başlatananne Ayşe Yaman, işsizliği gerekçe gösterilerek sınır dışı edildi.

Birbirlerine kavuşmak için çaba gösteren Ayşe Yaman ile kızının biraraya getirilmesi için Başbakanlık devreye girdi. Sınır dışı sonrası geldiği Türkiye'de bir süre Ankara Kadın Konuk Evi'nde kalan, ardından da çalışmak için turistik bölgelere giden Ayşe Yaman, kızıyla biraraya gelmek için yardım istedikten sonra geçen Temmuz ayında ortadan kayboldu. Yaklaşık 10 gün önce Sakarya'nın Hendek İlçesi'nde ulaşılan Ayşe Yaman ile irtibat kuran aracılar, kızı Elif Yaman'ı arayıp randevu aldı. Anne Yaman, kızıyla görüşebileceğini söyleyince Elif Yaman'a da uçak bileti alındı. Türkiye'ye ilk kez gelecek olan ve yıllardır hasretini çektiği annesine kavuşmanın hayalini kuran Elif Yaman, hazırlıklarını tamamlayıp uçağa bineği gün annesi Ayşe Yaman'ı aradı ancak ulaşamadı. Bir kez daha haber vermeden ortadan kaybolan Ayşe Yaman'a bir türlü ulaşılamadı.

BOZDAĞ TALİMAT VERDİ

Hayalleri yıkılan Elif Yaman da Türkiye'ye gelmekten vazgeçti. Hayal kırıklığına uğrayan Elif Yaman'ın yardım çığlığı duyan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, anne ve kızının buluşturulması için bürokratlarına talimat verdi. Hemen harekete geçen görevliler, önce Elif Yaman'a ardından da Sakarya'da bulunduğu tespit edilen anne Ayşe Yaman'a ulaştı. Konuyla ilgili DHA muhabirine bilgi veren Bozdağ'ın Basın Müşaviri Bilal Çetin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile irtibat kurulduğunu, diplomatik kanallarla Almanya'nın Bünde kentinde bulunan Elif Yaman'a ulaşıldığını ifade etti. Çetin, "Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ'ın talimatıyla anne Ayşe Yaman ile kızı Elif Yaman'ı buluşturmak için çalışma başlatıldı. Her iki tarafla irtibat sağlandı. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasından sonra Elif Yaman Türkiye'ye getirilerek annesiyle buluşması sağlanacak" dedi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER