ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 10:48

Eli temizler eve, eli kanlılar Irak'a!

Eli temizler eve, eli kanlılar Iraka!

'Eyleme katılmamış' 618 PKK'lının ailesiyle temas kuran güvenlik güçleri süreci anlatıyor. Eyleme karıştığı belirlenen PKK'lıların ise dosyaları güncelleniyor.


Terör örgütün sınır dışına çekilmesinin ardından, güvenlik güçleri tarafından suça karışmadıkları tespit edilen 618 örgüt üyesinin evlerine dönüşü için çalışma başlatıldı.

Polis ve jandarma, ailelerle irtibat kurarak çocuklarını dönüş için ikna etmeye çalışırken, dönenler hiçbir yargılamaya tabi tutulmadan evlerine gönderilecek. Eyleme katılan teröristler için ise Kuzey Irak'ta yerleşik hayata geçiş sağlanacak. Yabancı uyruklu olanlar ise ülkelerine yollanacak.

Sabah gazetesinden Özgür Cebe'nin haberine göre, PKK'nın sınır dışına çekilmesi ve silahsızlandırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların detaylarına SABAH ulaştı. Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire başkanlıklarıyla, Jandarma İstihbarat Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı, gerek Kuzey Irak'taki kamplarda, gerekse Türkiye sınırları içinde dağ kadrosunda bulunan ancak hiçbir silahlı eyleme katılmamış olan 618 kişinin öncelikli olarak evlerine dönmeleri amacıyla çalışma başlattı.

Nüfusa kayıtlı oldukları yer ve açık adresleri tespit edilen PKK'lıların kırsalda yaşayan aileleriyle jandarma görevlileri, şehir merkezlerinde yaşayan ailelerle de, polisler ikna için temas kurdu. Ailelere bir yandan çözüm süreci anlatılırken diğer yandan çocuklarının dönmesi halinde hiçbir yargılamaya tabi tutulmadan evlerine gönderilecekleri söylendi.

"Baba ocağı ana kucağı için geç kalma. Sana uzanan şefkat elini tut" sloganıyla başlatılan bu çalışmayla bugüne kadar çok sayıda ailenin ikna edildiği belirtildi. Dönüşler ise örgütün sınır dışına çekilmesinin ardından başlayacak. Suça bulaşmayanların dağdan indirilip ailelerine kavuşmaları sağlandıktan sonra bu kez silahsızlandırma sürecinin ikinci adımı hayata geçirilecek. İçişleri ve Adalet Bakanlıkları, savcılıklardan suça karışan teröristlerin isim listelerini çoktan istedi.

EYLEMCİLER IRAK'A

MİT, Emniyet ve Jandarma İstihbaratın verdiği bilgilerle kırsal alanda oldukları belirlenen PKK'lıların örgüt içindeki konumları, faaliyetleri ve ne kadar süre örgütte kaldıklarına dair istihbarat havuzunda yer alan bilgiler ilgili bakanlıklara aktarıldı. Söz konusu yaklaşık bin 500 PKK'lının dosyaları savcılıklar tarafından güncellendi. Silahlı eylemde yer aldıkları belirlenen bu teröristlerin silahsızlandırılması için Kuzey Irak formülü ortaya çıktı. Yönetici kadrolar ile silahlı eyleme katılanlar, Kuzey Irak'ta yerleşik yaşama geçecek. Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile fikir birliği sağlandıktan sonra örgüt mensuplarının dağdan inişleri sağlanacak. Yabancı uyruklular ise kendi ülkelerine gönderilecek.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER