ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 23:04

Elektronik kitap da ödünç alınabilecek


Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Onur Bilge Kula, ''Türkiye kütüphanelerinde ilk defa gelecek elektronik kitabı, kağıt kitap gibi ödünç verebileceğiz'' dedi.
    
Isparta Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ile Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi'ni ziyaret eden Kula, kütüphane hakkında bilgi aldı.
    
Kula, burada yaptığı açıklamada, kütüphanenin bazı ögelerinin bulunduğunu, kütüphanecilerin son derece insancıl olması gerektiğini, kütüphanenin okuyuculara ev gibi hissettirilmesi gerektiğini söyledi.
    
Kütüphane donanımının çok önemli olduğunu, herkesin istediği kitabı kütüphanede bulması gerektiğini vurgulayan Kula, ''Bu duruma çok önem veriyoruz. Türkiye'de bir yılda aldığımız kitap başlığı sayısı 4 bin 550'dir. Türkiye kütüphanelerine bir yılda 4 bin 550 çeşit kitap giriyor. Bir yılda aynı zamanda 1 milyon 30 bine yakın kitap alıyoruz. Artık kütüphanelerimizde kitapların çekiciliğini ve çeşitliliğini arttırmış durumdayız'' diye konuştu.
    
Kütüphanelerin teknik altyapısının geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan Kula, ''Otomasyon sistemimizi büyük ölçüde yeniledik. 1 ay içerisinde Almanya,İngiltere, İtalya'daki bir kütüphanede işlemler hangi hızla yapılıyorsa, Türkiye'de de aynı hızla yapılacak'' dedi.
    
Tüm vatandaşların elektronik devlet işlemlerinin büyük bölümünü kütüphanelerde yapabilmelerini sağlayacak çalışmalar gerçekleştireceklerine dikkati çeken Kula, kütüphanelerde bundan sonra kablosuz internet bağlantısı bulunacağını kaydetti.
    
Kütüphanelerin üye sayısının ve burada geçirilen vaktin arttırılması için projeler yapmaya devam edeceklerini dile getiren Kula, şöyle konuştu:
    
''Türkiye kütüphanelerinde ilk defa gelecek elektronik kitabı, kağıt kitap gibi ödünç verebileceğiz. Bu ilk olarak 11 ilde gerçekleşecek. Altyapısı büyük ölçüde tamamlanacak. 1 ay bir süreye ihtiyacımız var. Bundan sonra dünya kütüphanelerinde olup da biz de olmayan bir eksikliği gidermiş olacağız. Bu, kütüphanecilikte geldiğimiz seviyeyi göstermesi açısından büyük bir gelişmedir.''
    
Kula, daha sonra kütüphaneye üye olanlara üye kartlarını verdi ve nazar boncuğu hediye etti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER