ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:39

Elbistan'da ilk kez mide fıtığı ameliyatı yapıldı

Elbistanda ilk kez mide fıtığı ameliyatı yapıldı


Genelde üniversite hastanelerinde ya da büyük kentlerde gerçekleştirilen mide fıtığı ameliyatı Elbistan’da ilk defa gerçekleştirildi. Hasta 3 gün içerisinde taburcu edildi.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, 15 yıldan bu yana mide rahatsızlığı yaşayan Şeyh Rıza Kozan, Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Uğur Kılınç’a müracaat etti. Yapılan endoskopi sonucunda hastanın midesinde fıtık tespit edildi. Hastaya mide fıtığı dolayısıyla yapılabilecek müdahale yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Elbistan Devlet Hastanesi’nin mide fıtığı ameliyatı konusunda yeterli donanım ve tecrübeye sahip olduğu iletildi. Aynı zamanda hastanenin personeli olan Şeyh Rıza Kozan, ameliyat olmak istediğini bildirdi. Genel Cerrahi uzmanı Dr. Uğur Kılınç tarafından ameliyata alınan Kozan, kısa süre içerisinde ameliyattan çıkarıldı ve 3 gün sonra hastaneden taburcu edildi.

Hastanede ilk defa yapılan ameliyatla ilgili bilgi veren Dr. Uğur Kılınç, “Mide fıtığı ameliyatı için hastalar genelde büyük kentlere ya da üniversite hastanelerine sevk ediliyordu. Hastanemizde bu ameliyatı yapabilmek için imkanlarımızı iyileştirdik ve ilk operasyonu gerçekleştirdik.” dedi. Hastaların kendi memleketleri dışında başka kentlere tedavi için gitmelerinin farklı sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu anlatan Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: “Hastanın basit bir operasyon için bile memleketi dışında başka bir hastaneye gitmesi, hasta ve hasta yakınları için ciddi handikaplar yaşanmasına neden olabiliyor. Ekonomik kayıplar, zaman kayıpları ya da hastanın psikolojisinin bozulmasına bile neden olabiliyor. Hastalarımız ne olacaksa kendi memleketimizde olsun diyor, ancak bunun için de teknik donanım yeterli olmuyordu. Şimdi bu engeller aşıldı. Araştırma hastanelerinde yapılabilen ameliyatı hastane bünyesinde yapmaya başladık. Hem hastalarımız için hem de hasta yakınlarımız için gerçekten büyük kolaylık oldu. Şimdi bu hastalıktan dolayı il dışına sevklerin önüne büyük oranda geçildi.”

Ameliyat olan Şeyh Rıza Kozan ise Dr. Uğur Kılınç ve ekibine teşekkür etti. Kozan, “15 yıldan bu yana mide rahatsızlığı yaşıyordum. Çeşitli ilaçlar kullandım, ama geçmedi. Kısa süre önce endoskopi oldum ve teşhis konuldu. Bunun için Kayseri’ye gitmem gerekiyordu. Ya da üniversite hastanelerinden birini seçecektim. Ama hastanemizin donanımı bunun için yeterli hale gelince hiç düşünmedim. Burada ameliyat oldum. İşinde ehil doktorlarımız sayesinde 3 gün içerisinde taburcu edildim.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER