ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:12

Elazığ'da 'Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı' coşku ile kutlandı


Elazığ'da geleneksel "Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı" yapılan etkinlikler ile kutlandı.

Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı için ilk program Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinlikte öğrencilere dönük Elazığ’ın kültürel ve tarihi yönlerini tanıtan bir slayt gösterimi gerçekleştirildi. Programa daha sonra Zafran mesire yerinde devam etti. Programa Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Programı değerlendiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, “Mevsimlik bayramlarımız içerisinde önemli bir yeri olan ve halkımız arasında kışın sona erip, bahar mevsiminin başladığı gün olarak bilinen ve her yıl 6 Mayıs'ta kutlanan Hıdırellez, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yurt sathında "Hıdırellez Kültür-Bahar Bayramı" adı altında ve bir şenlik havası içerisinde kutlanmaktadır. Hıdırellez, Hızır ve İlyas isimlerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Hıdırellez, Ab-ı Hayat suyunu içerek ölümsüzlüğe kavuşmuş Hızır ve İlyas isimli iki kardeş darda kalan iyi insanların yardımına koşmak üzere birbirlerinden ayrılmışlardır. Hızır karada, İlyas ise denizde bulunan iyi insanların yardımına koşarlar ve senede bir gün bir gül ağacının dibinde buluşurlar. İşte buluşma 6 Mayıs günüdür” dedi.

Programda daha sonra Elazığ Belediyesi Mehter Takımı gösterisi, Halk Eğitim Müdürlüğü Ekibi Halk Oyunları gösterisi, Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği Korosu konseri ve çeşitli etkinlikler yer aldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce ve Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu ile işbirliği halinde yarışmalar yapıldı. El Sanatları Merkezi Müdürlüğünün düzenlediği el sanatları sergisi gezildi.

Etkinlik kapsamında belediye tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER