ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 18:15

Elazığ'da 3 kişinin öldürülmesine ilişkin dava


Elazığ'da, aynı aileden 3 kişiyi öldürdüğü iddia edilen polis memuru ve babasının yargılanmasına başlandı.
Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklar Selim (29) ve babası Mehmet Meral (53) ile olayda anne, baba ve ablası öldürülen Aykut (20) ve M.S. (12) ile avukatlar hazır bulundu.
Duruşma iddianamenin okunmasıyla başladı.
Hakim Sadık Özkan, sanık Selim Meral'a cinayet günü iki tabanca ve beraberinde birçok mermi bulundurma gerekçesini sordu. Bunun üzerine özel harekatçı olduğunu ve dağ başında görev yaptığını belirten Meral, ''Kapı komşumu bile tanımıyorum, evde bırakamazdım'' dedi.
Görücü usulüyle evlendiği ve aralarında boşanma davası bulunan Zeliha Meral ile uzun zamandır sorunlar yaşadığını belirten Meral, olay gününe ilişkin şunları kaydetti:
''Cinayet günü saat 9-10 gibi arkadaşımdan aldığım otomobille Van'dan Elazığ'a geldim. Babamı da aradım o da Malatya'dan geldi. Ben çocuğumu görmek istiyordum. Evlerinin önünde bekliyordum. Zeliha'yı defalarca aradım, bakmadı telefona, en son baktığında kendisine çocuğumu görmek istediğimi söyledim, o da 'çocuk falan yok' dedi. Sonra kayınbabam, kayınvalidem ve küçük kaynım araba ile geldi. Apartmanın önünde konuştuk ve tartıştık.''
Tartışmanın ardından, kayınpederi Bayram Sönmez'in apartman içerisinde kendisine evladını atamayacağını söylemesi üzerine, ''Ben kurbağa yavrusu muyum?'' dediğini söyleyen Meral, şöyle konuştu:
''İlk olarak kayınbabamın ayağına sıktım. Kayınvalidemi kapıyı açarken yakaladım ve ona sıktım. Daha sonra da eve girerek Zeliha'ya ateş ettim. Elimdeki silahın mermisi bitince belimdeki tabancayı çıkartıp onunla ateş ettim. Merdivenlerden inerken de kayınbabama tekrar sıktım. Dışarı çıkarken silahlar elimden düştü ve babam aldı, insanlar çevrede görününce üzerimize gelmemeleri için babam havaya ateş etti. Öldürmek için gelsem babamı çağırmazdım.''

- ''Özel harekatçıyım, sonuçta işim bu''

Sanık Selim Meral, hakkındaki ''tasarlayarak adam öldürme'' suçlamasını kabul etmediğini dile getirerek, ''Üçünü de ben öldürdüm ama tasarlayarak öldürmedim, tasarlayarak öldürsem üçünü üç kurşunla ölüdürürdüm. Özel harekatçıyım, sonuçta işim bu'' dedi.
Mehmet Meral de oğlunun açıklamalarını onayladığını belirterek, kimseyi öldürmediğini savundu.
Daha sonra mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı, olayı birlikte gerçekleştirdikleri iddiasıyla iki sanığa da 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.
Mütalaanın ardından sanık Selim Meral, çeşitli iddialarda bulundu.
Mahkeme heyeti, sanık Selim Meral'in olay anında akli ehliyetinin bulunup bulunmadığına karar verilmesi için Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden rapor alınması ve diğer tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 19 Mart 2014'e erteledi.

- Olay

Van Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli Selim Meral, babası Mehmet Meral'le 28 Eylül 2013 tarihinde kayınpederi Bayram Sönmez'in Elazığ Abdullahpaşa Mahallesi'ndeki evine gelmiş, yaşanan tartışmanın ardından, aralarında boşanma davası bulunan eşi Zeliha Meral, kayınvalidesi Ayten ve kayınpederi Bayram Sönmez'i öldürmüştü. Olayın ardından Selim Meral ve olayda silah kullandığı öne sürülen babası tutuklanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER