ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 12:31

Ekonomi Bakanı Çağlayan:


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Hayatımda çok olumlu işler yaptım ancak geçen dönemki Anayasa değişikliğinde, ihtilal yapanlardan hesap sorulacak olan kanun düzenlemesine imza atmam, hayatımdaki en doğru işlerden biri olmuştur" dedi.
Bakan Çağlayan, önceki gün Muş'ta annesi ve babası adına yaptırdığı caminin inşaatında incelemelerde bulundu.
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Çağlayan, 1960 ihtilalinde mağdur edilen bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, ihtilal nedeniyle amcası Şefik Çağlayan'ın uzun yıllar Yassıada'da mahkum edildiğini, diğer amcası Tevfik Çağlayan'ın ise kardeşinin üzüntüsüne dayanamayıp beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.
Babasının da tüm mal varlığını kaybetmesiyle ailenin zor günler geçirdiğini anlatan Çağlayan, benzer sıkıntıları o dönemde birçok ailenin yaşadığını ifade etti.
Çağlayan, aynı mağduriyeti 1980 ihtilalinde de binlerce, milyonlarca ailenin yaşadığını anımsatarak, bu konuda AK Parti hükümetinin kararlı ve cesur adımlar attığını dile getirdi.
Hükümetin yaptığı Anayasa değişikliği neticesinde ihtilali gerçekleştirenlerden hesap sorulan bir dönemin başladığına dikkati çeken Çağlayan, "Hayatımda çok olumlu işler yaptım ancak geçen dönemki Anayasa değişikliğinde, ihtilal yapanlardan hesap sorulacak olan kanun düzenlemesine imza atmam, hayatımdaki en doğru işlerden biri olmuştur" diye konuştu.
Milletle siyaset arasına hiç kimsenin giremeyeceğini ve önemli olanın demokratik hakkın tesisi olduğunu vurgulayan Çağlayan, bir siyasetçi olarak yargıya herhangi bir şekilde müdahale etme hakkına sahip olmadığını dile getirdi.
Çağlayan, o dönem ihtilal yapanların bugün mahkemelerde yargılanmasının, demokratikleşme adına önemli bir gelişme olduğuna değinerek, "Mahkemenin ileriki safhalarda nasıl sonuçlanacağını bilemeyiz. Ancak bu ülkenin bir vatandaşı olarak şundan dolayı mutluyum ki bu ülkede artık hiç kimse antidemokratik yollara başvurmayacak. Bu anlamda demokrasinin yeniden tesis edilmesi, demokratik hayata geçmenin önemli bir özelliğidir" ifadelerini kullandı.
Muş'ta, önceki yıllarda adı Kürtçe "Semal" olan bir köyün, sonraki dönemde isminin "Üçevler" olarak değişitirildiğini bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:
"Semal'ın kime, ne zararı oldu? Ülkede, Muş'ta bölücülük mü yaşandı? Kürtçe 'üç ev' anlamına gelen bir yerin adının Türkçeleştirilmesinin kime, ne faydası oldu veya bugün 'Üçevler'in tekrar Semal olarak isminin değişecek olması kime, ne zarar getirecek? Bu ülkeye, memleketimize ne sıkıntı, ne zorluk getirecek. Şimdi bundan sonra hiç kimse artık antidemokratik yollardan beslenemeyecek. Antidemokratik yollarla demokratik sisteme hiç kimse müdahale edemeyecek."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER