ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 13:10

Ekmek israfını önleme kampanyasına destek


Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Erzurum Şube Müdürü Necati Temir ile Erzincan Ajans Müdürü Bünyamin Ağsu, Erzincan Valisi Selman Yenigün’ü makamında ziyaret ederek, “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyası hakkında bilgi verdi ve destek istedi.

Ziyarette konuşan Vali Yenigün, ekmeğin israf edilmesinin üzücü olduğunu belirterek, "Ekmeği nimet olarak gören bir toplumun fertleri olarak daha duyarlı tüketmemiz gerekmektedir. İsraf edilen sadece ekmek değil, çiftçinin emeği, alınteri, millî servetimiz ve dünyadaki aç insanların haklarıdır. İsraf edilen ekmeğin dünyada milyonlarca insanı doyuracak miktarda olması, bu konuda yapılan çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir." dedi. Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre günde üretilen 95 milyon ekmekten ortalama 6 milyon tanesinin israf edildiğine dikkat çeken Yenigün, "Bunun para değeri, yıllık 1,5 milyar liradır. Bununla 100 yataklı 80 hastane, 300 yataklı 28 hastane, 400 yataklı 21 hastane, yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 18 havaalanı, 16 derslikli 500 okul, 24 derslikli 375 okul, 500 kilometrelik bölünmüş yol yapılabilir. İsrafa engel olmak maksadıyla TMO’nun yürüttüğü kampanyayı son derece yerinde buluyor, insanlarımızda bu konuda önemli bir farkındalık yaratacağına inandığımız çalışmayı destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Şube Müdürü Temir ise TMO'nun vatandaşları korumak amacıyla hububat piyasaları için düzenleyici tedbirler almaya devam ettiğini söyledi. Ekmek israfını gündeme getirmek, önlenmesine ilişkin toplumda duyarlılık oluşturmak ve israfı azaltmak amacıyla bu kampanyayı hayata geçirdiklerini belirterek, “Genel müdürlüğümüzce yapılan araştırmada, ülkemizde en fazla israf edilen gıda ürününün ekmek olduğu belirlendi. Üretilen ekmeğin bir bölümünün daha satılmadan fırınlarda, bir bölümünün de haneler veya toplu tüketim yerlerince satın alındıktan sonra israf edildiği belirlendi. Bu nedenle toplumun israf konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Kampanyamız bu yönde devam etmektedir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER