ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:35

Ekmek israfını önleme kampanyası başlatıldı

Ekmek israfını önleme kampanyası başlatıldı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye’de ekmek israfını önlemeye yönelik kampanyaya bir destekte Samsun’dan geldi.

Kampanyanın tanıtımı bizzat Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ilgili kurumların yetkililerini de toplayarak valilik toplantı salonunda yaptı. Ekmek üretimi ve tüketimiyle ilgi Dünya’da, Türkiye’de ve Samsun’daki istatistiki bilgileri katılımcılarla paylaşan Vali Aksoy, “Dünya genelinde yılda ortalama 870 milyon insan yetersiz beslenmektedir. Yaklaşık 10 milyon insanın yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybettiği bir ortamda yıllık 1,3 milyar ton gıda israf edilmektedir. Dünya Gıda Örgütü’nün verilerine göre israf edilen miktar dünya üretiminin yaklaşık 3’te 1’idir. Dünya israfının 4’te 1’inin önlenmiş olması durumunda yetersiz beslenen 870 milyon insanın gıda ihtiyacı karşılanabilecektir. Türkiye verilerine baktığımızda ise sadece ekmek israfıyla yıllık ekonomik kaybımızın 1 milyar 564 milyon TL olduğu tespit edilmiştir. 250 gramlık ekmek üzerinden hesaplandığında ülkemizde günlük 101 milyon yılda da 37 milyar ekmek üretilmektedir. Tüketime bakıldığında yine 250 gramlık ekmek üzerinden bakıldığında günde 95 milyon yılda ise 35 milyar ekmek tüketilmektedir. Üretim ve tüketime bakıldığında aradaki fark ise israf olarak değerlendiriliyor. Yani buda günde bin 250 gramlık ekmek üzerinden günde 6 milyon yılda ise 2 milyar adet israf edilmiş oluyor. Samsun’a bakıldığında üretilen ekmek miktarı 875 bin, tüketilen 765 bin, israf edilen ise 110 bin adettir. Kişi başı ekmek tüketimi günde 319 gram israf ise 20 gram olarak belirlenmiş. En çok ekmek israfı evler, işyerleri ve kurumlara nazaran öğrenci yurtları en önde yer alıyor.” dedi.

İsrafın ekonomik olarak önlenmesi durumunda elde edilecek olan yıllık 10 milyar 546 milyon lira ile yapılabilecekleri örnekler vererek açıklayan Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “ Bu para ile 5 kişilik bir aile baz alındığında 104 bin aileye yoksulluk sınırında geçilebilecek bir kaynak sağlamış olacağız. 161 bin 708 kişiye asgari ücret ödenir. Yine israf edilmemiş ekmek olmasaydı 100 yataklı 80 hastane, 16 derslikli 500 okul ve 500 kilometrelik bölünmüş yol yapabilecektik.”

Ekmek israfını önlemede herkese büyük görevler düştüğünü hatırlatan Vali Aksoy, herkesin bu israfı önleme noktasında bir gayret göstermesi durumunda başta aile ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi. Kampanya tanıtım toplantısına il milli eğitim, sağlık, tarım, kredi yurtlar ve esnaf odaları temsilcileri katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER