ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:16

Ekmek israfını önleme kampanyası başladı

Ekmek israfını önleme kampanyası başladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın düzenlediği Ekmek İsrafını Önleme kampanyası ‘Ekmek İsrafına Son’ sloganıyla Antalya’da da başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Müdürü İrfan Cesur, Antalya’nın ödüllü aşçıları Ali Doğan ve İsa Çelik ile birlikte kampanyayı başlatan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, "Refah arttıkça, ekmek israfı da artıyor." dedi. TMO’nun araştırmasına göre Türkiye’de bir yılda 2,1 milyar adet ekmeğin çöpe atıldığını belirten Altıparmak, söz konusu miktarın parasal değerinin 1,5 milyar lira olduğunu açıkladı. Altıparmak, bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebileceğine işaret etti.

Kampanyaya ilişkin hazırlanan afişlerin ana arterlerdeki ilan panolarına konulacağını ifade eden Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürü İrfan Cesur da, yerel basın ve yayın organları aracılığıyla kampanyanın anlatılacağını söyledi. Bayat ekmeğin nasıl kullanılacağını anlatan broşürlerin de dağıtılacağını aktaran Cesur, bilinçlendirme çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

Ödüllü aşçılar Ali Doğan ve İsa Çelik de ekmek israfını önlemek amacıyla bayat ekmekten hazırlanan 30’a yakın ürün üzerinde çalıştıklarını ifade ederek Vali Altıparmak’ı ürünlerin tanıtılacağı törene davet etti. Aşçılar, daha sonra bayat ekmekten hazırladıkları yiyeceklerden Vali Altıparmak’a tattırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER