ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 22:56

Ehud Barak: "Türkiye bölge güvenliğinin mihenk taşlarından biri"


İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Türkiye'nin; Mısır ve Suudi Arabistan gibi bölge güvenliğinin mihenk taşlarından biri olduğunu söyledi.
     İsrail Savunma Barak, 49. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda katıldığı panelde sorulan bir soruya karşılık, İsrail'in geçmişte Türkiye ile çok iyi ilişkileri olduğunu, ancak Mavi Marmara olayından sonra bu ilişkinin bozulduğunu belirtti.
     Türkiye'nin bölge için çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Barak, ''Türkiye; Mısır ve Suudi Arabistan gibi bölge güvenliğinin mihenk taşlarından biri'' dedi.
     Barak, gelecekte iki ülke arasındaki düşünce farklılıklarının giderilmesini arzu ettiğini ve Türkiye ile gereksiz gerginliklerden kaçınmak istediklerini vurguladı.
    
     -''Esed'in gitmesi yakın''-
    
     Ehud Barak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed devrinin sona ermesinin yakın olduğunu belirterek, Esed'in devrilmesinin İran ve Hizbullah için büyük bir darbe olacağını söyledi.
     Barak, İsrail'in önceki gün Suriye'deki bir tesisi vurduğu yönündeki haberlerle ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.
    
     -''İran, nükleer programdan vazgeçirilmeli''-
    
     İsrail Savunma Bakanı Barak, İran'ın nükleer programdan vazgeçirilmesi gerektiğini de belirterek, ''İran'ın nükleer güç olması engellenmeli'' dedi.
     Terörün körfezdeki enerjiyi kontrol altına almak istediğini savunan Barak, Yemen'de, Somali'de ve bölgede nerede terör varsa buralarda İran'ın parmak izlerinin görüldüğünü kaydetti. Barak, Ortadoğu'da çok problem olduğunu ve çok enteresan bir dönemde yaşadıklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER