ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:00

Egzotik meyveler Ankara Hali'nde

Egzotik meyveler Ankara Halinde


Tropik lezzetler, başkentlilerin sofralarını süslemeye devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'ne çeşitli ülke ve iklimlerden gelen egzotik meyveler, vatandaşların beğenisini kazanıyor. Brezilya, Kosta Rika, Sri Lanka, Çin, Şili, Kolombiya, Yemen, İran gibi ülkelerden gelen değişik meyveler, hemen her semtteki marketler ve alışveriş merkezlerinde bulunabiliyor.

Tropikal meyvelerden olan kivi, avokado, pepino, kivano ve güvey fenerinin Türkiye’de de yetiştirildiğini belirten hal yetkilileri, kivinin artık yerlileştiğini, diğerlerinin de üretimine başlandığını vurguladı. Hale ithal olarak ananas, mango, papaya, hindistan cevizi, zencefil, lime, pomelo, liçi, altın çilek, kavun, karpuz, yıldız meyvesi, pitahaya, rambutan, mangosten, kuşkonmaz ve soyulmuş sarımsak geldiğini ifade eden yetkililer, Şili’den yıldız meyvesi ve Çin’den soyulmuş sarımsağın yeni çeşitler olduğunu bildirdi. Ananas, mango ve hindistan cevizinin hemen hemen bütün marketlerde satıldığını kaydederek, yeni çeşitlerin ve farklı lezzetlerinse az da olsa hale geldiğini ve başkentlilerin beğenisine sunulduğunu söyledi.

TROPİKAL MEYVELER

ANANAS: Tropikal iklimin görüldüğü Orta Amerika, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde üretilen ananas antioksidan, C ve A vitaminleri, manganez ve kalsiyum içermektedir. Meyve karışımlarında kullanılabilir.

MANGO: Orta ve Güney Amerika, Güney Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde yetişen mango A, B ve C vitaminleri, fosfor, pektin, antioksidan ve beta karoten içermektedir. Tatlılarda, dondurmalarda, karışımlarda kullanılabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ: Tropikal iklim bölgelerinin tamamında yetişmekle birlikte özellikle Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde üretilmektedir. A, D ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir içermektedir. Suyu içilebilir, yemeklerde kullanılabilir.

AVOKADO: Orta ve Güney Amerika, İsrail, Afrika ve İspanya’nın yanısıra Türkiye'de de üretilmektedir. A, E ve B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum içermektedir. Çiğ yenir.

PEPİNO: Güney Amerika’dan Uzakdoğuya kadar geniş bir coğrafyada yetişen pepino, Türkiye'de de üretilmektedir. C ve A vitaminleri içerir. Kavun gibi yenebilir.

PAPAYA: Tropikal iklimin görüldüğü Orta Amerika, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde üretilmektedir. Antioksidan, C ve A vitaminleri, karoten, potasyum, lif ve kalsiyum içermektedir. Meyve olarak yenebilir.

LİME: Meksika ve Brezilya gibi Orta Amerika ülkelerinde ve İsrail’de üretilmektedir. C, B1, B2, B3, karoten ve kalsiyum içermektedir. Aromatik suyu, karışımlarda kullanılabilir.

GRANADİLLA: Orta Amerika ve Afrika ülkelerinde üretilmektedir. C, B1, B2, B3, karoten ve kalsiyum içermektedir. Çekirdekleri yenebilir. Meyve sularına, tatlılara, yoğurtlara, dondurmalara, salatalara katılabilir.

FEJOYA: Azerbeycan ve Yeni Zelanda’da üretilmektedir. Türkiye'de de yetişmektedir. C vitamini, iyot ve potasyum içerir. Meyve salatalarına, dondurmalara, tatlılara farklı bir aroma katmak için kullanılabilir.

POMELO: Dünyada Çin greyfurtu ve shaddock olarak da anılmaktadır. Greyfurta benzemesine rağmen daha iri ve daha tatlıdır. Özellikle diyet yapanların tercihi olan pomelo, meyve eti sert bir turunçgildir. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER