ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 17:15

Eğlence mekanı sahipleri Gezi’den memnun

Eğlence mekanı sahipleri Geziden memnun


Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER), esnafların zor durumda olduğu ve eylemlerin sonlandırılması gerektiği yönünde açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) tepki gösterdi. BEYDER açıklamasında, "Esnafları genellemeyin. Esnaflar içerisinde eylemleri destekleyenler de vardır." denildi.

BEYDER üyesi bir grup, Galatasaray Meydanı’nda eylem yaptı. Basın açıklamasında, dün aynı yerde "Artık yeter! olaylardan esnaf mağdur oluyor." şeklinde açıklama yapan TESKOMB’a tepki gösterildi. BEYDER Başkanı Tarkan Konar, tüm kurum, kuruluş ve şahıslara seslendiklerini belirtti. Kimsenin esnafı genellemeler yaparak tarafmış gibi lanse edemeyeceğini söyleyen Konar, “Tüm toplumda olduğu gibi esnaf içinde de eylemleri fiziken veya fikren destekleyenler olduğu gibi karşı olanlar da vardır.” dedi.

Gerçek esnafın bıçakla, palayla, silahla, sopayla işi olamayacağını ifade eden Konar, “Dün burada esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu’nda tanıyan bir esnafa bile rastlayamadığımızı belirtmek isteriz. Bununla beraber esnafımızın İstanbul Ticaret Odası, Lokantacılar Odası gibi temsilcilerinin nerede olduğunu da merak etmekteyiz. Neden Beyoğlu’nu dolaşma ihtiyacı hissetmemektedir? Tüm esnaf adına konuşma yetkisini kendisinde görenlere soruyoruz; ÖTV artışlarında, sigara yasası yapılırken, eğlence vergilerinde, mekan mühürlemelerinde, sponsorluk yasasında, inşaat nedeniyle Taksim’e ulaşım imkansızlaştırıldığında, alkol yasası yapılırken sokakta, mahkemelerde, Meclis'te olan BEYDER olarak bu odalara, birliklere, gruplara soruyoruz, yıllardır neredeydiniz?” diye konuştu.

Konar açıklamasında, “Eylemcilere tepki gösteren esnaf içindeki ideolojik nedenlerle hareket edenleri, gayrimeşruya bulaşmış mekan ve kişileri de biliyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Açıklamada, Beyoğlu’nda kaldırımlarda masa ve sandalye yasağına da tepki gösterildi. ‘Esnafa destek ol Türkiye’ kampanyası başlattıkları duyuruldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER