ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 12:23

"Eğitimde başarı için şok tedavi yapılmalı"

"Eğitimde başarı için şok tedavi yapılmalı"


Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, il genelinde eğitim seviyesinde hızlı bir düşüş yaşandığını belirterek, "Hızlı bir yükselişle şok tedavisi yapmalıyız. Mazeretimiz yok, kendimize çekidüzen vermeliyiz. Gerekli çabayı gösterip fedakârlık yaparak, bir iki yıl içerisinde ilk beşlere girmemiz gerekir. Orta vadede ilk üç, uzun vadede Türkiye birinciliği hedefimiz olmalı." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafındın düzenlenen "Temel Eğitim Okullarımızın Sorunları" konulu değerlendirme toplantısı, Balıkesir Kız Meslek Lisesi'nde yapıldı. Toplantıya Vali Turhan, Vali Yardımcısı Selda Dural, İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner ve okul müdürleri katıldı. Toplantıda öğrencilerin durumları, okulların ihtiyaçları, eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin yürütülmesi ve problemlerin sorunların çözüm yolları ele alındı. Turhan, okul müdürlerinin büyük bir sorumluluk altında olduğunu belirterek, "Milli Eğitim'den beklediğimiz,kamu ile vatandaş arasında diyaloğu sağlayarak, talepleri yerine getirme gayreti göstermesidir.” şeklinde konuştu. Milli Eğitim'de çok ciddi değişimler olduğuna dikkat çekerek, "Balıkesir, bu süreci çok sıkıntılı atlatmadı. 4+4+4 sisteminde eksiklerimiz var, bu yıl giderip gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmalıyız. Şeffaf olarak, herkesin görüşünü alarak, okullarda velilerle toplantılar yaparak yaz aylarında gerekli tadilatların yapılması öncelikli olmalıdır.” dedi. Önümüzdeki yıldan itibaren okul müdürleri, Milli Eğitim ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin performans denetimine tâbi tutulacağını vurgulayan Turhan, "Performansı yüksek tutmak için okullar arası rekabeti gerçekleştirmeliyiz. Bu amaçla yarışmalar yapılabilir. Her öğrenci, fiili olarak sosyal etkinliklere yönelmelidir. Sosyal ve sportif faaliyetler, okul içi bilgi yarışmaları, veli ziyaretleri, okul aile birliği toplantıları ve sınav başarıları, değerlendirmedeki kriterler arasındadır." diye konuştu.

Eğitimdeki ihmalin bir toplum problemi olarak ortaya çıktığını artaran Ahmet Turhan, "Her zaman yanınızda olduğumuzu bilmelisiniz. Her sıkıntıda bana ulaşabilirsiniz. Balıkesir, önümüzdeki süreçte gıpta edilen bir il olmalı. Ciddi bir öğretmen açığımız, derslik açığımız yok. Bu yıl itibariyle merkeze üç okul planlıyoruz. Mevcut imkanlarla en üst seviyede kaliteyi yakalamalıyız. Sizlerin görüşleri ve önerileri bizim için önemli." değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER