ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:43

Eğitimcilere 'çocukların değerleri' anlatıldı


Eskişehir Eğitimciler Derneği(ESED), Eskişehir’de yapılan Öğrenme Şenlikleri kapsamında 'Değerler eğitimi' konulu bir konferans düzenledi. Konferansta konuşan Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, günümüzde en önemli değerin çocuklar olduğuna değindi. Yaman, “Çocuklarını ihmal eden milletler çökmeye, onları tamamen yabancı, hoyrat ellere terk edenler de özlerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” dedi.

ESED tarafından organize edilen Değerler Eğitimi Konferansı'nın konuğu Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman oldu. Çağın en önemli sorununun değerleri korumak olduğunu ifade eden Yaman, kaybolmaya yüz tutmuş değerlere yeniden sahip çıkılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

“Geleceğini teminat altına almak isteyen her millet, sağa sola harcayacağı zaman ve enerji kadar bir kısım imkânları da, yarının büyük insanları olacak çocukların ve gençlerin yetiştirilmesine sarf etmelidir.” diyen Prof. Dr. Yaman, bir ağacın neslini devam ettirmesinde çekirdek veya tohumu ne ise insan neslinin devamında da çocuğun aynı anlama geldiğini söyledi.

Yaman, çocuklarını ihmal eden milletlerin çökmeye, onları tamamen yabancı, hoyrat ellere terk edenler de özlerini kaybetmeye mahkûm olduğunu belirtti. Yaman, “Her 30-40 senede bir milletin en aktif ve en verimli kesimini teşkil edecek nesiller, dünkü çocuklardır. Bugünün nesillerinde görülen fenalığın, idarecilerde tenkit konusu yapılan yetersizlik, beceriksizlik ve ehliyetsizlik gibi hususların ve milletçe çekilen sıkıntıların gerçek sorumluları, 30-40 sene evvelki hakim unsurlardır.” ifadelerini kullandı. Çeyrek asır sonraki her türlü facia veya faziletlerin bugünkü nesillerin talim ve terbiyesi üzerine alanlar olacağını vurgulayan Yaman, milletin geleceği ve nesillerin gerçek insanlığa yükseltilmesi istikametinde değerlere her zamankinden çok daha fazla sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER