ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 18:46

Eğitimcilerden tepki

Eğitimcilerden tepki


Türk Eğitim- Sen Zonguldak Şubesi üyesi eğitimciler, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarıya tepki gösterdi.

Zonguldak Valilik binası önünde toplanan Türk Eğitim-Sen üyeleri, 'Zulmün artsın AKP' yazılı pankart açtı. Türk Eğitim- Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, “Anadolu’da insanımızın kendisini üzen ve zulmeden ağalara ve yöneticilere söylediği sözdür. Zulmünü o kadar artır ki başına belalar gelsin ve senden bir an önce kurtulalım anlamına gelen bir sözdür.” dedi.

Ak Parti’nin 12 yıllık iktidarı döneminde bir manifesto sunduğunu hatırlatan Ören, “Bundan böyle Meclis Tv akşam 19.00’dan sonra izlenmeyecektir. İnternette özgürlük sona erecektir. Özel televizyon kanallarında muhalefet liderlerinin haberlerine yer verilmeyecektir. Muhalefet yapan gazetecilere her türlü baskı uygulanacak ve gerekirse Maliye ve Polis yardımıyla tepelerine binilecektir. İş adamları ya taraf ya da bertaraf olacaktır.” şeklinde konuştu.

PARALEL MİLLİ EĞİTİM KURMA ÇALIŞMALARI SON HADDİNE GELDİ

Yeni yasayla Milli Eğitim’de bir çok müdürün görevinin sona ereceğini kaydeden Ören, şunları söyledi: “Söz konusu tasarı ile cumhuriyet tarihinin Milli Eğitim ile ilgili tüm birikimlerinin yerle yeksan edilmiştir. Yeni öğretmen atamalarında Kamu Personeli Seçme Sınavı yanına bir de yazılı ve sözlü mülakat gelmektedir. Bu kanunun önemli ayağı ise okul müdür ve müdür yardımcılarıdır.

Bu kanun hükmünde kararname yasalaştığında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerinin görevine son verilecek, onların yerine sınav, liyakat ve kariyer ilkeleri gözetilmeksizin siyasetin kuklası olan milli eğitim müdürlerinin teklifi ve vali onayı ile görevlendirmeler yapılacaktır. Yıllardır müdürlük yapanlara sen artık müdür değilsin denilecek. Bunun yerine vasıfsız öğretmen, en güzide kurumların başına müdür olarak yerleştirilebilecektir. 100 bine yakın eğitim yöneticisinin hayalleri ve ekmeği ile oynanmaktadır. Şu anda paralel Milli Eğitim kurma çalışmaları son haddine gelmiş bulunmaktadır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER