ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 12:59

Eğitimciden öğrencilere ikinci dönem tavsiyeleri

Eğitimciden öğrencilere ikinci dönem tavsiyeleri


Zambak Yayın Grubu’ndan Mehmet Azim, hem velilerin hem öğrencilerin ilk dönem notlarına göre ikinci dönem için planlama yapmaları gerektiğini vurguladı. Azim, şunları ifade etti:

“Başarıda veya başarısızlıkta her öğrenciyi ayrı ayrı ele almak gerekir. Eğer öğrenci kendi evreninde bir durumdan daha iyi bir duruma geliyorsa, daha üst basamağa tırmanıyorsa bu bizim için ölçme ve değerlendirmede veri olabilir. Öğrenci başarısında iki durum karşımıza çıkıyor ve bunları da yeterince önemsemek gerekir. Bu iki önemli nokta öğrencinin ders başarısı ve kültürel değerler karşısında sergilediği davranıştır. Veli olarak, bu iki durumun birlikte yükselmesi için bir çabamızın olması gerekir.”

Anne ve babasına saygılı bir evladın bütün velilerin talebi olduğunu anlatan Azim, şöyle devam etti:

“Genel anlamda küçüklerini seven, büyüklerini sayan bir insan modeli inşa etmek gerekir. Esasında veli olarak yavrularımızdan beklediğimiz hem değerlere saygılı hem de çalışkan olmalarıdır. Yavrularımızda dilenen ölçülerde olumlu davranış oluşması ve bu davranışların gelişmesi, hayat düsturu hâline gelmesi için aile-okul-sokak ve yayınlar birlikte, sıcak ve olumlu bir zemin teşkil etmelidir.”

Anne baba ilgisizliğinin, tartışmalarının çocukların ruh dünyasını menfi etkilediğinden yakınan Azim “Annesinin veya babasının kendisini terk edeceği korkusuyla okula gelen çocuk, kendini derse veremez ve başarı grafiği gittikçe geriler. Anne-baba arasındaki olumsuz diyaloglar, çocuğun ruh dünyasında iz bırakan birer çizik gibi kalır ve yavru onu ömür boyu taşır. ,Evde çocukların çalışmaları, ev ödevlerini yapabilmeleri için uygun çalışma şartlarını oluşturmak da başarı için önemlidir. Küçük bir kitaplığının olması, çalışacağı uygun bir köşenin bulunması en azından temel şart olarak yerine getirilmelidir. Çocuk çalışırken, bir köşede televizyon seyredilmesi, yüksek sesle bir şeyler dinlenilmesi onun dikkatini dağıtacaktır.” dedi.

Öğrencinin başarısında eğitim öğretimi besleyen dokümanların kalitesinin önemli olduğunu belirten Mehmet Azim, bu konuda hem iyi araştırmak hem de seçici olmak gerektiğine işaret etti; “Baskıların kalitesi, verilen bilgilerin doğruluğu, müfredata ve çocukların gelişimlerine uygunluğu, eğitime ve öğretime yapacağı katkı esas alınmalıdır. Yanlışlıklarla dolu itinasız dokümanlar yarar yerine zarar verebilir.” dedi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER