ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:16

Eğitim kurumlarına yapılan saldırılar sorunu çözmez

Eğitim kurumlarına yapılan saldırılar sorunu çözmez

Rektörlük binası provokatörler tarafından tarafından tahrip edilen Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ceylan, eğitim öğretim veren kamu alanlarına yapılan saldırıların hiçbir ideolojik gerekçe ile açıklanamayacağına dikkati çekti.


Rektörlük binası provokatörler tarafından tarafından tahrip edilen Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ebubekir Ceylan, eğitim öğretim veren kamu alanlarına yapılan saldırıların hiçbir ideolojik gerekçe ile açıklanamayacağına dikkati çekti. Ceylan: "Sivil insanlara, eğitim kurumları ve halkın ortak kullanım alanlarına yapılan saldırılar, sorunların çözümüne fayda sağlamaz; aksine 'var olan sorunları' daha da erinleştirir." dedi. Ceylan, savaş hukukunda bile böylesi saldırıların meşru görülmediğini vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, Hakkari Üniversitesi rektörlük binasına yapılan saldırılarla ilgili makamında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Ceylan, "30 Ekim 2012 tarihinde İlimizde bir takım toplumsal olaylar yaşanmıştır. Meydana gelen olaylarda üniversitemiz provokatör kişi veya kişilerin saldırılarına maruz kalmıştır. Üniversiteler evrensel ve özerk kurumlardır. Buralar her türlü fikir ve düşüncelerin konuşulup tartışıldığı ortamlardır. Üniversitelerde gerek öğretim üyeleri, gerekse öğrenciler bu özerklik kavramının verdiği dokunulmazlıktan faydalanarak serbest biçimde düşünme yetilerine sahip olurlar. Bu bağlamda üniversitelerde zaten var olan bu yeteneklerini daha da geliştirerek bireyi toplum içinde ‘var’ kılabilecek olan yegâne şeyi, eğitimi diğer eğitim kurumlarına nispeten daha kolay içselleştirebilirler." dedi

Rektörü Prof.Dr. Ebubekir Ceylan şöyle devam etti: "Hiç bir gerekçe, eğitim ve öğretimin verildiği üniversitelere yapılan saldırıları meşrulaştıramaz. Savaş hukukunda bile böylesi saldırıların meşru görülmediği, görülemeyeceği herkesin malumudur. Kaldı ki yaşanan süreç boyunca hiçbir zaman üniversiteler, akademisyenler ve öğrenciler böylesi eylemlerin öznesi olmamışlardır. Böylesi saldırılara şerh düşmeden karşı çıkmanın, insan hak ve hürriyetleri açısından son derece önemlidir. Eğitim öğretim veren kamu alanlarına yapılan bu tür saldırılar hiçbir ideolojik gerekçe ile açıklanamaz. Sivil insanlara, eğitim kurumları ve halkın ortak kullanım alanlarına yapılan bu türlü saldırıların sorunların çözümüne fayda sağlamayacağını; aksine 'var olan sorunları' daha da erinleştireceğine inanıyoruz. Biz, Hakkâri halkının yıllardır özlemini çektiği bir kurumuz. Bu bağlamda herkesin bizlere yardımcı olması gerekmektedir. Biz üniversitemizin kapılarını herkese açmışız. Üniversitemizin kurulumunu tamamlayıp ilimize ve bölgemize daha fazla katkı verebilmesi için tüm halkın bizlere destek vermesi gerekmektedir. Hakkâri halkının sağduyu ve desteği ile eğitim ve öğretimimiz ile ilgili tüm sorunları beraber çözeceğimize inanıyoruz. Hakkâri Üniversitesi bölge için var olmaya ve halkımızla bütünleşmeye devam edecektir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER