ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2017 Pazar 12:51

Eğirdir "sakinliğiyle" turistleri çekecek

Eğirdir "sakinliğiyle" turistleri çekecek

Eğirdir Belediye Başkanı Şengöl: "Eğirdir'i hali hazırda yılda yaklaşık 40 bin kişi ziyaret ediyor. 'Sakin şehir' unvanıyla ilçeye gelen turist sayısını artırmayı hedefliyoruz"


Isparta'nın Eğirdir ilçesi, bir süre önce kazandığı "sakin şehir" unvanıyla turist sayısını artırmayı hedefliyor.

Isparta'nın 12 ilçesinden biri olan ve ilk yerleşim tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanan Eğirdir, tarih boyunca birçok devlet ve beyliğin merkezi oldu. Birçok tarihi eserin bulunduğu Eğirdir, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de dikkati çekiyor.

Eğirdir'i Göller Bölgesi içerisinde ayrıcalıklı konuma taşıyan, kuşkusuz ismini aldığı Eğirdir Gölü. Türkiye'nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir, halk arasında "Yedi renkli göl" olarak da adlandırılıyor. Bu adlandırma gölün gün içerisinde rüzgar ve ışık nedeniyle suyunun mavi ve yeşilin farklı tonlarına bürünmesinden kaynaklanıyor.

Manzaraya eşsiz bir güzellik katan diğer bir nokta ise gölün içine doğru uzanan Can ve Yeşil adalar. Milattan önce 4. yüzyılın başında Lidya Kralı Krezus tarafından yaptırılan Eğirdir Kalesi ve yangın geçirdikten sonra 200 yıl önce tekrar yapılan bir kilisenin de olduğu adalar, balık restoranları ve kamp alanlarıyla ziyaretçi çekiyor.

- Yazın yüzülen gölün kışın üzerinde yürüyorlar

Yüzmeye elverişli olan ve çevresinde çok sayıda plajın bulunduğu, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen binlerce kişinin gözde adreslerinden gölün sığ kısımları, kış en soğuk günlerinde donuyor. Buzlarla kaplı göl yüzeyi, ziyaretçilerine farklı bir güzellik sunuyor.

Akpınar köyündeki seyir terası ise gece ve gündüz ayrı bir güzelliğe sahip ilçeyi yukarıdan görmek isteyenlerin, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin ziyaret edebileceği en uygun mekanlardan... Tüm bu güzellikleriyle yılda yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği Eğirdir, yapılan başvurunun kabul edilmesiyle Türkiye'nin 12. sakin şehri olmayı başardı.

Sakin Şehir sertifikasını, 3-5 Şubat tarihlerinde Artvin'in Şavşat ilçesinde düzenlenen Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısında alan Eğirdir, bu sıfatla ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

- "Akdeniz Bölgesi'nin incisi"

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eğirdir'in doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle Akdeniz Bölgesi'nin incisi konumunda olduğunu söyledi. İlçeyi bu kadar cazip hale getiren faktörün, ismini aldığı Eğirdir Gölü olduğunu anlatan Şengöl, gölde bulunan kamp alanları, restoranlar ve piknik yerlerinin ziyaretçilere güzel vakit geçirme imkanı sunduğunu kaydetti.

Amaçlarının Eğirdir'in yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade eden Şengöl, bu kapsamda altyapı ve çevresel sorunları hızlı bir şekilde çözdüklerini vurguladı. Eğirdir'i bir marka haline getirmenin öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurgulayan Şengöl, bu kapsamda 2015 yılında "Sakin şehir" başvurusunda bulunmaya karar verdiklerini anlattı.

Bu kararın ardından Türkiye'nin ilk Cittaslow şehri olan Seferihisar'ı gezerek gözlem yaptıklarını ifade eden Şengöl, yaptıkları değerlendirme sonunda Eğirdir'in gerekli şartların çoğunluğuna sahip olduğunu gördüklerini dile getirdi.

"Sakin şehir" başvurusunu yaptıklarını ve Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesinin ilçeye gelerek inceleme yaptığını belirten Şengöl, inceleme sonunda başvurunun olumlu sonuçlandığını ve Eğirdir'in bu unvanı kazandığını hatırlattı.

- "Altyapımızı geliştiriyoruz"

Artvin'de gerçekleştirilen törende "sakin şehir" sertifikasını aldıklarını dile getiren Şengöl, şöyle konuştu:

"Sakin şehrin bize en büyük katkısı turizm noktasında olacak. Eğirdir'i hali hazırda yılda yaklaşık 40 bin kişi ziyaret ediyor. Sakin şehir unvanıyla ilçeye gelen turist sayısını artırmayı hedefliyoruz. Gelecek ziyaretçileri ağırlamak için var olan altyapımızı geliştiriyoruz. Sakin şehri buradaki insanlarımızın da yaşam kalitesini artıracak. Biz, Eğirdir'in daha fazla tanınması ve bir marka haline gelmesini istiyoruz. Sakin şehir, Eğirdir için yeni bir tanıtım penceresi. Bu pencereden bakıp Eğirdir'e geleceklerin ihtiyaçlarını biliyoruz ve çalışmalarımızı ona göre şekillendiriyoruz."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER