ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:14

Ege Üniversitesi'nde yeni akademik yıl başladı


Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 1955 yılında kurulan üniversitelerinin yaşlanmadan gençleştiğini söyledi.
EÜ 2013-2014 akademik yıl açılış töreni MÖTBE Kültür Merkezi'nde yapıldı. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, yaptığı konuşmada, 56 bin öğrencisi olan üniversitelerine bu yıl 11 bin 21 öğrencinin ilk kez kayıt yaptırdığını, geçen yıl 7 bin 580 kişiyi mezun ettiklerini, binden fazla yabancı öğrencinin bulunduğunu, 490 akademik personeli de bünyelerine kattıklarını anlattı. Çok heyecanlı, onurlu bir gün yaşadıklarını belirten Yılmaz, Erasmus öğrenci değişim programından 3 bin 109 öğrencinin yararlandığını, 26 ülkeden 267 üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapıldığını dile getirdi.
Üniversitelerin toplumun aynası olduğunu ifade eden Yılmaz, "Üniversiteler topluma önderlik eder, renk katar. Üniversiteler görevlerini yaparken toplumdan etkilenirler. EÜ, yaşlanmadan gençleşen bir üniversitedir" dedi.
Üniversite sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerine dikkati çeken Rektör Yılmaz, bu kapsamda ileri teknoloji ihraç etmek için pekçok sanayi kuruluşuyla protokol imzaladıklarını kaydetti.
Üniversite olarak birçok proje ürettiklerini 2003 yılında TÜBİTAK'tan 429 bin lira kaynak sağlamışken 2013'de 480 proje için 75 milyon lira kaynak aldıklarını vurgulayan Yılmaz, öğrencilere seslenerek, "Ege Üniversitesi ayrıcalıklı bir üniversitedir. Sizler bizim geleceğimizin mimarısınız. Lütfen önce kendinize güvenin. Barışın, iyiliğin, bilimin simgesi olmak için gayret gösterin. Kişisel gelişiminizi arttırmaya gayret edin. Milli, manevi değerlerinize sahip çıkın. Lütfen fikirlerinizi hoşgörü ortamında gerçekleştirin" diye konuştu.
EÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Murat Mola ise kredi yurtlar kurumunda mağduriyet yaşandığını savunarak bunun giderilmesini istedi.
Törende, 2013-2014 akademik yılında üniversiteye dereceyle giren öğrencilere Rökter Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ödül verdi.
Eski TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fikret Yücel'in "Bilim-Teknoloji-İnovasyona Genel Bakış" konulu ilk dersinin ardından EÜ Türk Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu. Etkinlikte, "Ege Üniversitesi Müzeleri, Koleksiyonları, Sürekli Sergileri" konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER