ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 15:42

Ege Üniversitesi ormanlarda yanmayan elbise üretecek


Ege Üniversitesi (EÜ) Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM) ile Orman Genel Müdürlüğü arasında, orman yangınlarıyla mücadele eden personelin kullanacağı yanmaya dayanıklı elbiselerle ilgili bütün analiz ve deneme ihtiyaçlarının karşılanmasını kapsayan işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, TEKAUM Müdürü Prof. Dr. Faruk Bozdoğan, Orman Genel Müdürlüğü adına ise Orman Yangınlarıyla Mücadele Daire Başkanı Mithat Ateş imzaladı.

Müdür Bozdoğan, yaptığı açıklamada, "Bu işbirliği ile orman yangınları sırasında söndürme çalışmalarını yapan personelin can güvenliği ve korunması için alımı gerçekleştirilecek geç tutuşur giysilerle ilgili tüm analiz ve testler TEKAUM'da yapılacak. Isı ve alev koruması için gereksinimler, normal çalışma koşullarında ara sıra orta derecede ısı ışınlanmasına maruz kalan kişilerden direkt aleve karşı şiddetli radyant ve konvektif ısıya maruz kalan kişilerin uzun süreli korunmasına kadar birçok durumu kapsıyor. Aleve karşı koruma sağlama prosesinde ise ısı ve aleve karşı koruyucu fakat herhangi bir rahatsızlık vermeden giyilebilen giysilerin geliştirilmesi için girişimler devam ediyor. Bu işbirliği ile lif analizleri, su iticilik, antistatik özellik, yıkama dayanımı, aleve dayanıklılık, mukavemet ve benzeri konulardaki testler yanında radyal ısı dayanımı gibi Türkiye’de yapılamayan testlerin yapılabilme imkanı da sağlamış olacaktır." dedi.

'İNSAN HAYATININ KORUNMASI İÇİN DESTEK VERECEĞİZ'

Rektör Yılmaz ise şunları söyledi: "Her sene binlerce hektar ormanlarımızın yanmasıyla kahroluyoruz. Orman Bakanlığı'ndan hayatını hiçe sayarak yangınlarla mücadele eden personelin korunması için bize de iş düştüğünü, bu alanda bilimsel çalışmalar yapılıp görevlilere destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İşte bu anlamda tekstil konusunda önder bilim merkezlerinden biri olan TEKAUM, bu protokolle ormancılarımızın, her şeyden önce insanın hayatının korunması için fedakâr ormancılarımıza destek verecek. Merkezimiz, personelin giysilerinin test edilmesinin de ötesinde, amaca uygun elbise üretilmesi için bilimsel çalışmalar yapıyor."

Daire Başkanı Ateş de, "Dünyada ve ülkemizde ormanları tehdit eden unsurlardan birisi de orman yangınlarıdır. Ülkemizde özellikle Hatay’dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul’a kadar uzanan kıyı bandı, yangınlar açısından en riskli bölgeyi oluşturmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü, orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak misyonuyla hareket etmektedir. Bu kapsam içinde orman yangınları önemli bir yer tutmaktadır. Söndürme çalışmaları sırasında yangına dayanıklı koruyucu giysilerin giyilmesi, hem zorunluluktur hem de güvenlik açısından gereklidir. Bu işbirliğiyle orman yangınları sırasında söndürme çalışmalarını yapan personelin can güvenliği ve korunması için alımı gerçekleştirilecek güç tutuşur giysilerle ilgili tüm analiz ve test ihtiyaçları TEKAUM'de yapılacaktır." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER