ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:42

Ege Ajans 27 yaşında


 Türkiye’de üniversite bünyesinde kurulan ilk haber ajansı olma özelliği taşıyan Ege Ajans, 27. yılına girdi. Ege Üniversitesi (EÜ) bünyesindeki Ege Ajans, her gün İzmir’de merkezi ve bürosu bulunan yerel ve ulusal 200’ün üzerinde medya kuruluşuna yılda ortalama 6 bin civarında haber servisi yapıyor. Bu haberler, ortalama 16 bin ile 22 bin arasında yazılı basında yer alıyor. Ege Ajans’ın kurucusu Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, üniversiteyle medya kuruluşları arasında köprü görevi yapmak ve öğrencilerin yetişmesini sağlamak amacıyla kurulan merkezin, medyayla ilgili araştırmalar ve kampanyalar da yürüttüğünü söyledi. Kavaklı, “En son İzmir Basın Müzesi’ne malzeme toplanması için yürütülen çalışmalarda ajansımızın büyük gayretleri oldu. Şimdi gazetelerin okuyucularını ve tirajlarını arttırmak amacıyla bir kampanya yürütüyoruz. Daha sonra da bir medya kitaplığı kurmak üzere Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü ile çalışma başlatacağız.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Kavaklı, basın kuruluşlarıyla ortak çalışmalarının süreceğini ifade etti.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da Ege Ajans’ın Liteşim Fakültesi Gazetecilik ve Radyo-TV bölümleri öğrencilerinin yetiştirilmesindeki katkılarının yanısıra üniversitenin gözü, kulağı ve sesi olduğunu belirtti. EÜ Rektörlüğü adına imtiyaz sahibi olan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Elden ise Ege Ajans’ın, öğrencilerine sunulan bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz burada gazetecilik eğitimi almıyor, gazeteciliği yaşıyorlar. İzmir’de görev yapan gazetecilerin yüzde 85’i Ege İletişim mezunu ve hemen hemen hepsi de ilk haberlerini Ege Ajans’ta yazmışlardır. Buradaki uygulamalar, öğrencilerimizin ufkunu açarak meslek edinmelerine, iş sahibi olmalarına imkan sağlıyor. Fakültede birçok mesleki dersle kendilerini yetiştiren gençler, ajanstaki stajlarıyla da idealist birer gazeteci oluyor. Türkiye’de birçok iletişim fakültesi için eğitim modeli olan Ege Ajans, akademik ajansların artmasına da katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

TARAFSIZ, DOĞRU, BELGELİ HABERCİLİK

“Tarafsız, doğru, belgeli habercilik” sloganıyla yolan çıkan Ege Ajans’ta 2012 yılında 5 bin 896 haber servise koyuldu. Interpress’in değerlendirmesiyle EÜ kaynaklı 16 bin 905 haber yayımlandı. 2 bin 500’ün üzerinde genç gazeteci adayı, gazeteciliği öğrenerek dördüncü kuvvetin saflarında görev aldı. Ajansta ayrıca bugüne kadar 100 civarında araştırmaya imza atıldı. Organ bağışı ve yayaların karıştığı trafik kazalarıyla ilgili kampanyalarla rekorlar kırıldı. Kazalarda ölüm oranı yüzde 42 ile 75 azaltıldı. Her gün ortalama 30 ile 38 iletişim öğrencisinin staj gördüğü Ege Ajans’ta, her alanda yapılan çalışmalarla basında ihtisaslaşmaya da hizmet ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER