ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:55

"Efendimizin eşlerinden biri Romandı"


Mersin'in merkez Akdeniz ilçesi Müftüsü Bünyamin Akkoç, Peygamber Efendimizin eşlerinden birinin de Roman olduğunu söyledi.

Mersin Kültürlerarası Diyalog Merkezi (MEKADİM) ile Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Müftü Bünyamin Akkoç, Hazreti Mumammed (sav)’in hicretin 8. yılında İslam'a davet için ülkelerin hükümdarlarına mektup yazdığını hatırlattı. Bunlardan birini de Mısır hükümdarına gönderdiğini anlatan Akkoç, hükümdarında cevap ile beraber cariyeler ve 10 kadar genç güzel kız çocuğunu hediye olarak gönderdiğini söyledi.

Onlar arasında Araplar tarafından kabul görmeyen ve Çingene olarak tabir dilen Maria isimli bir kişinin de olduğunu anlatan Akkoç, "Bu eşitsizliği ve haksızlığı gidermek için Hazreti Peygamber (sav) son derece önemli bir adım attı. Hükümdarın kendisine krallık geleneğine göre gönderdiği cariyelerden birini eş olarak seçti. Çünkü hediyeyi kabul etmemek düşmanlık ve savaş işareti sayılıyordu. Peygamberimiz Arap ve Habeşli yerine içlerinde tek roman olan Maria'yı seçti. Maria peygamberimizin eşlerinde biri olurken oğlu Hazreti İbrahim'in de annesidir. Müslümanlık açısından bu son derece önemli. Çünkü Peygamberimizin eşi olmuş bir kişi kıyamete kadar gelecek bütün Müslümanların annesidir. Yani hepimizin annelerinden biride Roman'dır. Bunu herkesin aklında tutması gerekir." diye konuştu.

Ülkemizdeki tüm Romanların Müslüman aynı zamanda Hanefi mezhebinden olduğuna işaret eden Akkoç, şöyle devam etti: "Avrupa'daki Romanları birleştirerek ülkemizdekilerin azınlık olarak kalmaları için bir takım girişimlerde bulunulmaktadır. Toplumumuzdaki olumsuz itici bölücü faaliyetlerin tesiri ile romanlarda aşağılanıp itilmekte ve öteki sayılmaktadır. Bizi parçalayarak bölmek isteyenlerin oyununa gelmemeliyiz."

Avrupa Konseyi Türkiye Romanlar Temsilcisi Özcan Purçu ise dünyanın bütün coğrafyasına yayılmış ve anlaşılamamış olan Romanların 1945'de Nazi Almanya’sında katledildiklerini kaydetti.

MEKADİM Başkan Vekili Ali Nephanoğlu ise Almanya'da ırkçı muameleye maruz kalan Romanların bir daha acı çekmemesini temenni etti.

Programın sonunda Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan tarafından Avrupa Konseyi Türkiye Romanlar Temsilcisi Özcan Purçu'ya plaket verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER