ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 14:49

Edirne’de çeltik hasadı başladı


Türkiye çeltik üretiminin yarısına yakın bölümünü tek başına karşılayan Edirne’de hasat dönemi başladı. Meriç, Tunca ve Ergene nehirlerinden beslenen bereketli topraklarda hasat sevinci yaşanıyor. Dönem boyunca büyük emekler veren çiftçi için emeğinin karşılığını alma günü geldi. Sararan çeltik tarlalarına biçerdöverler girdi. Başakları alınan çeltikten elde edilen verim, çiftçinin beklentisini karşıladı. Biçilen tarlalarda 1 dönümlük alandan yaklaşık 800 kilogram çeltik çıkıyor. Rekolteden memnun olan çiftçi iyi fiyat verilmesini istiyor.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Kerman, yaptığı açıklamada, Türkiye çeltik üretiminin yüzde 45’ini karşılayan Edirne’de hasadın başladığını söyledi. Ülke genelinde 1 milyon dekarlık alanda çeltik ekildiğini belirten Kerman, bunun 436 dekarını Edirne’nin oluşturduğunu kaydetti. Edirne bölgesindeki ekimde geçen yıla oranla yüzde 10 azalma olduğunu söyleyen Kerman, bunun sebebinin tarlaların dinlendirilmesi olduğunu söyledi. 1 dönüm alanda 750 kilogram randıman elde edildiğini kaydeden Kerman, bunun çiftçinin beklentisini karşılayacak seviyede olduğunu ifade etti. Çeltik fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Kerman, Osmancık cinsinin bin 400 ile bin 500, baldo cinsinin bin 600 ile bin 650 lira arasında işlem gördüğünü dile getirdi.

Trakya Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nde görevli çeltik teknisyeni Hasan Kuşku ise 30 yıldan bu yana yaptıkları tohum ıslah çalışmaları sonucu verimin önemli ölçüde arttığını vurguladı. Daha önce 1 dönümden 500 kilogram verim elde edildiğini belirten Kuşku, ıslah çalışması sonucunda 800 kilograma yaklaştığını ifade etti. Kuşku, çeltik hasadında çiftçinin dikkat edeceği hususları da şöyle sıraladı: "Dane rutubetinin yüzde 22-24 oranında olmasına özellikle dikkat etmemiz lazım. Bazen çiftçilerimiz, gün sayarak hasat yapmaktalar. Ondan ziyade, yüzde 22-24 arasında rutubeti olan daneleri hasat yapmalarını tavsiye ederiz. Eğer daha düşük rutubette mahsul biçerlerse veya daha yüksek rutubette, gizli dane kırmasına sebep olur. Dolayısıyla da randıman düşüklüğüne neden olur.”

Çeltik üreticilerinden İsmet Yıldırım da hasat döneminin başladığını belirterek, bu yılki mahsulden memnun olduklarını kaydetti. Yıldırım, şöyle dedi: “1 dönümlük alanda 800 kilogram üzerinde çeltik biçiyoruz. Randımandan memnunuz ancak çeltikte önemli olan diğer husus fiyattır. Üreticiyi memnun edecek bir fiyatın verilmesini istiyoruz.”

Olcay Yıldırım ise randımanın dönüm başına 800 ile 850 kilogram arasında olduğunu kaydederek, "Bir yıl boyunca mücadele ettik. İnşallah fiyatlarda istediğimizi bulabilirsek çok mutlu olacağız, çünkü masraflı bir iş.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER