ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 19:24

"Eczanelerin kapanacağı bilgisi doğru değil"


Türk Eczacıları Birliği (TEB), 18 ay içerisinde binlerce eczanenin kapanacağı bilgisi kesinlikle doğru olmadığını bildirdi.

TEB’den yapılan yazılı açıklamada, gerek Sağlık Bakanlığı gerekse diğer tüm resmi kurumlarla görüşme ve eczacıları temsil etme yetkisinin sadece Birliğe ait olduğu belirtilerek, “Bunun haricinde yapılan tüm açıklamalar, bir bardak suda fırtına çıkaran sanal gündemlerdir.” ifadesine yer verildi. Mayıs ayı itibariyle yasalaşan, 6197 Sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkındaki Kanun üzerinde bazı düzenlemeleri içeren yönetmelik taslağının, görüş alınmak üzere 19 Eylül 2012 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından TEB’e gönderildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Bizler de, taslak metni 54 eczacı odamıza ve Türkiye’deki tüm öğrenci alan tüm eczacılık fakültesi dekanlıklarına gönderdik. Merkez heyetimizde yaptığımız görüşmeler sonrasında oluşturduğumuz komisyonda çalışmalar yaparak, taslak yönetmelik üzerindeki düşüncelerimizi Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na göndermiştik. Dolayısıyla taslağın kapalı kapılar ardında bir ‘ketumiyet’ içerisinde olması söz konusu bile değildir. Bu çerçevede, açıklamayı yapan kişinin belirttiği gibi, 18 ay içerisinde binlerce eczanenin kapanacağı bilgisi kesinlikle doğru değildir. Zira, yaptığımız görüşmeler sırasında biz ilgili maddenin düzeltilmesi yönünde görüş beyan etmiştik; Sağlık Bakanlığı da endişemizi uygun bulmuştu. Hala, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile müzakerelerimiz sürmekte, karşılıklı fikir müzakeresi içerisinde düzenlemeleri gerçekleştirmekteyiz.”

Eczacıların tedirgin edilmesine müsaade edilmeyeceği belirtilen açıklamada, “Bizler, eczacılarımızın hak ve menfaatlerini korumaya yönelik üzerimize düşen görevi elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyor, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için azami çaba gösteriyoruz. Son olarak mevcut eczanelerimiz için endişelenecek herhangi bir durumun olmadığının altını bir kez daha çiziyor, oluşturulan bu kaos ortamının son bulmasını umut ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER