ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:04

Eczacılar eşdeğer ilaç verebilme yetkisi ve bilgisine sahip


Türk Eczacılar Birliği (TEB) eczacıların eşdeğer ilaç verebilme yetkisi ve bilgisine sahip olduğunu açıkladı.

        TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay imzasıyla yapılan açıklamada, "Eczacılar, aynı etken maddeyi içeren ve aynı farmakolojik özelliklere sahip ilaçlar arasında eşdeğerini verebilme yetki ve bilgisine sahiptir." denildi.

        Kızılay, eşdeğer ilacın, 'orijinal ilaçlarla aynı etken maddeye sahip, eşdeğer olduğu bilimsel deneylerle kanıtlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güvenilirlikteki ilaca verilen isim' olduğunu ifade etti.

        Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) eczacılara gönderdiği yazıya göre, eczacıların eşdeğer ilaç verebilme yetkisine ve bilgisine sahip olduğuna işaret eden Kızılay, “Türkiye'de orijinaliyle eşdeğerliliği bilimsel olarak kanıtlanmış jenerik ilaçların kullanımını ve stratejik bir endüstri kolu olan ulusal ilaç endüstrimizin gelişimini teşvik edici politikaların yararı şüphesiz ki; artan sağlık harcamaları karşısında kamu maliyeti üzerindeki yükün hafifletilmesi olacak. Bu sürece bütün eczacılarımızın tam destek verdiği gibi, hekimlerimizin de aynı desteği vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Kimse unutmasın ki, sadece eczacılar, aynı etken maddeyi içeren ve aynı farmakolojik özelliklere sahip ilaçlar arasında eşdeğerini verebilme yetki ve bilgisine sahiptir.” bilgisini verdi
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER