ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 13:35

Ebu Cehil çalısı bölgeyi kurtaracak


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12.12.2012 tarihine özel Başbakan'ın açacağı 112 tesisten birinin de orman yangınlarına karşı eğitim merkezi olduğunu söyledi.

Ankamall’da Meteoroloji, Toz karışımı, Çölleşme ve Erezyonla Mücadele Çalıştayı’na katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çeşitli ülkelerden katılımcıların da yer aldığı iki gün sürecek çalıştayın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında 2013’ün Ekim ayında Mardin’de Uluslar arası Sulama ve Dranaj Seminerleri’nin yapılacağını duyurdu. 2008 yılında 2 milyon 300 bin hektarlık alanda erozyona karşı seferberlik başlattıklarını dile getiren Bakan Veysel Eroğlu, 2012 yılına kadar bu çalışmayı 2 milyon 400 bin alana yaydıklarını belirtti.

İki gün sürecek çalıştaya Kırgızistan, Lübnan, Suudi Arabistan, Tunus, Yemen gibi ülkeler, kendi ülkelerinin sunumlarını yaparak, toz taşınımı ve çölleşmeye karşı işbirliği yapacak.
Çölleşme, erozyon gibi konularda uluslar arası işbirliği yapmaya açık olduklarını vurgulayan Bakan Eroğlu, Antalya’da açılacak orman yangınlarına karşı eğitim merkezine yurt dışından talep almaları doğrultusunda onlara da hizmet vereceklerini bildirdi.

Eroğlu, çalıştayda özellikle kurak yerlere uygun bitki türleri yetiştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Bakan Veysel Eroğlu, “Artvin dağlarından gelen rüzgarın etkisiyle erozyonla karşı karşıya olan bölgeler var. Iğdır’a özellikle incelemeye gittim. Orada ev hanımları pencerelerinde bulunan 10 santimlik toz yığınını gösterdi. Biz orada o bölgeyi ağaçlandıracağımıza söz verdik, onların da ağaçları koruyacağına dair söz aldık. Bu bölgenin yapısına uygun ‘Ebu Cehil’ çalısı dedikleri bir çalı türü var. Onu o bölgede yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bu çalıştayda da bölgelerin yapısına uygun ağaç ve çalı türlerine dikkat çekmeliyiz.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER