ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 12:53

Ebeveynlerin stresi çocukları hasta ediyor


Ailelerinin yaşadığı stres nedeniyle hasta olan çocukların oranı artıyor. Sağlık sigortası kasası AOK, Almanya’da ailelerin sağlık durumlarına ilişkin bir araştırmayı yayınladı.

Berlin’de AOK’nın şefi Jürgen Graalmann tarafından basına tanıtılan rapora göre, Almanya’da anne-babaların yaşadığı stresler giderek daha fazla çocuklarda fiziki rahatsızlıklara yol açıyor.

Dört yıl önce strese bağlık çocuklarda hastalık oranı yüzde 41 olarak ortaya çıkarken, bu rakam geçen yıl itibariyle yüzde 46’ya yükselmiş durumda.

Aile içinde özellikle ekonomik etkenlere bağlı olarak ebeveynlerin yaşadığı stres, çocuklarda uyku bozukluğu, karın ve baş ağrısı gibi hastalıklar şeklinde kendini gösteriyor.

“Stres yaşayan anne babaların çocukları daha sık hasta oluyor.” diyen AOK patronu Graalmann, bu tür ailelerin genellikle maddi sıkıntı içinde olduklarına dikkat çekti.

Yalnız yaşayan anne veya babalarda ise, sağlık sorunları daha dikkat çekici. Bu özellikte olanların yüzde 17’si sağlık durumlarını ‘çok kötü’ olarak tanımlarken, yüzde 35’i ise ‘sorunlu’ kategorisinde değerlendirdi.

Öte yandan aynı araştırmaya göre, aile hayatından memnun olan çiftlerin oranı ise yüzde 93 olarak rapora yansıdı.

Esnek çalışma saatlerine sahip, aileleriyle daha fazla vakit geçirebilen ebeveynlerin çocukları diğerlerine göre daha sağlıklı bir görünüm sergiliyor.

Uzmanlar, aileyle birlikte ortak ve düzenli yenen yemeklerin ve yapılan aktivitelerin hem anne babanın hem de çocukların sağlık durumlarına pozitif yansıdığını işaret etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER