ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:00

Eber Gölü üçte iki oranında kirlilikten kurtuldu


Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü’nün kurulan arıtma tesisi sayesinde üçte iki oranında kirlilikten kurtulduğu belirtildi.

        Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Eber Gölü Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay, Bolvadin Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık ile gölde tekne gezintisi yaparak incelemelerde bulundu. Vali Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’ın gizli kalmış hazinelerinden birisi olan Eber Gölü’nün bir zamanlar evsel ve endüstriyel atıklardan geçilmediğini, bilinçsiz su kullanımı nedeniyle kuruma tehlikesi geçirdiğini söyledi. Afyon Belediyesi tarafından yapılan teknolojik arıtma tesis sonrasında kirliliğin önemli ölçüde azaldığını belirten Balkanlıoğlu, şeker ve alkoloid fabrikaları ile Bolvadin Belediyesi'nin de en kısa sürede arıtma tesislerini faaliyete geçirmesi gerektiğini anlattı.

        "GÖL ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK"

        Bir zamanlar göl kenarındaki 35 köy bulunduğunu ancak zamanla iklim şartlarına bağlı olarak buraların boşaltıldığını ifade eden Balkanlıoğlu, "Şimdi buradaki bu güzelliği bu arıtmalar devreye girdikten sonra, seyyahların, gezginlerin, doğa fotoğrafçılarının buralarda çok şey bulacağına inanıyorum." dedi.

Avrupa’da bu tür yerlere ücret karşılığı sokulduğunu belirten Balkanlıoğlu, göldeki kamışların biçilerek temizlenmesini, ya da ticari alanda değerlendirmesi konusunda bazı teklifler olduğunu dile getirdi.

        Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet Eber Gölü’nün değişik yerlerine yapılan 1,5 saatlik bir gezintinin ardından, balıkçı barınağına kadar giderek gölde yaşayan değişik türdeki kuşları gördükten sonra incemelelerini tamamladı.

        İrfan Balkanlıoğlu, Eber Gölü'nü 1923'ten ziyaret eden ikinci vali oldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER