ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:11

Düzköy, eski adı 'Haçka'yı geri istiyor


Trabzon'un Düzköy ilçesi, eski adı 'Haçka'yı geri istiyor. Düzköy Belediye Başkanı Salih Bakal, yakın zamanda yapılan kamuoyu yoklamalarında ilçe sakinlerinin eski isimlerini kullanmak istedikleri yönde bir görüş ortaya çıktığını söyledi.

Son devrin Trabzon evliyalarından ve Kadiri tarikatı şeyhi Haçkalı Baba'dan (Mustafa Tarhan) dolayı ilçeyi herkesin Haçka adıyla bildiğini belirten Düzköy Belediye Başkanı Salih Bakal, "Eski adımız Haçka, şimdiki ismimiz Düzköy’den daha çok tanınıyor. İlçemizle ilgili yayın yapan internet sitelerinin ziyaretçilerine yönelik yaptıkları anketlere göre halkımızın yüzde 82'sinin Düzköy’ün Haçka olarak değiştirilmesini istediğini gördük. Düzköy de güzel bir isim ama bazıları köy olarak algılayabiliyor. Birçok yerde açıklama yapmamız gerekiyor." dedi.

Demokratikleşme paketinden sonra ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşla tekrar istişare etme ihtiyacı hissettiklerini ifade eden Başkan Salih Bakal, "Yerel seçimlerden sonra halka gidip referandum yapılabilir. Ardından yeni meclis bir karar alarak ilgili mercilere taşır. Uygun görülürse eski ismimize kavuşmuş oluruz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER