ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:20

Düziçi'nde romenler için konut

Düziçinde romenler için konut


Düziçi Belediye Başkanı Ökkeş Namlı, ilçede yaşayan Romenler için yapılan 167 konutun 1.5 ay içerisinde teslim edileceğini söyledi.

Başkan Namlı, ilçede 'kirveler' denilen Romenlere yapılan TOKİ konutlarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Başkanlık süresi boyuncu ayrım yapmadan hizmet etmeye çalıştığını aktaran Başkan Ökkeş Namlı “Kirvelere yabancı değil bizlerden birisi olduklarını hissettirmeye gayret gösterdim.” dedi. Başbakan’ın Romen vatandaşlara konut yaptırılacağını söylemesiyle harekete geçtiklerini belirten Namlı, “Düziçi’nde yaşayan Romen vatandaşları tespit ederek gerekli yerlere bir dosya verdik. Belirlediğimiz arazide imar değişikliği yaptık ve burayı konuta açtık. Proje hazırlayarak 167 konut yapılabilecek yeri imarda gösteren yazımızı bakanlığa gönderdik. Kısa sürede ihalesi yapıldı. Evler 60 metrekare ama planları çok güzel. 2 oda, büyük bir salon, banyosu, mutfağı bir de balkonu mevcut.” diye konuştu.

“Kirveler kendilerine ev yapılacağına inanmasa da biz sözümüzü tuttuk’ diyen Namlı, evlerin bir buçuk ay içerisinde hak sahiplerine teslim edileceğini vurguladı.

Evi alanların ilk 3 ay kira vereceğini daha sonra ödeyemeyenlere yardım fonundan destek olunacağını aktaran Başkan Namlı, “Her ay bu evlerden dolayı yardım fonundan ödeyeceğimiz para 21 – 22 bin lira. Bu evler otursanız da oturmasanız da sizin. Buradan sizlerin haricinde ev almak isteyen vatandaşlar da müracaat etti. Ev ihtiyacı olan vatandaşlarımız kirvelerin yerinden uzak dursun. Aynı konutlardan 167 tane daha yapılması için talepte bulunduk. Yer olarak Sait Can’ın portakal bahçesinin altını gösterdik. Buranın da ihalesi 3 - 4 aya kadar yapılacak. ” şeklinde konuştu.

Düziçi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya; il genel ve belediye meclis üyeleri ile mahallelerinde Romen bulunan muhtarlar katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER