ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:19

Düşen uçağa 70 saniyede müdahale


Antalya Havalimanı'nda gerçekleştirilen tatbikatta pist dışına gövdesi üzerine inen ve yangın çıkan uçağa 70 saniyede ulaşıldı.
     Antalya Havalimanı'nda kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak ve olası bir uçak kazası ya da yangın olayına karşı müdahaleyi test etmek amacıyla tatbikat yapıldı.
     AA'nın görüntülediği tatbikatta senaryo gereği iniş takımlarında sorun yaşayan bir yolcu uçağı, kule ile temasa geçti. Kulenin yönlendirmesiyle pist dışındaki bir alana gövdesi üzerine inen uçakta yangın çıktı. Kulenin alarmı ile havalimanına ait itfaiye ekipleri, 70 saniyede alana ulaştı.
     Söndürme çalışmaları devam ederken Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ekipleri ile sağlık ekipleri olay yerine ulaştı, havalimanı güvenlik görevlileri, alanın çevresinde güvenlik şeridi oluşturdu. Yangının kontrol altına alınmasının ardından yaralanan yolcular çıkarıldı ve olay yerinde bekleyen ambulanslarla hastanelere götürüldü.
     Gerçeğini yaratmayan tatbikatın ardından Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Antalya Havalimanı Başmüdürü Osman Serdar, tatbikatta görev alan ekibi tebrik etti.
    
     -''Tatbikat başarılı geçti''-
    
     Başmüdür Serdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda iki defa planlı olarak tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. Olası kaza olaylarında zamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Serdar, bu tür olaylarda insanların zamanla yarışmaları gerektiğini ifade etti.
     Tatbikatla zamanı çok iyi kullanma, hataları görme, eksiklikleri tespit etme imkanına kavuştuklarını belirten Serdar, ''Havalimanı tel örgüleri içinde herhangi bir noktada oluşabilecek kaza kırımına en az 70 saniyede ulaşmamız gerekiyor. Çünkü süre çok kısıtlıdır, ne kadar erken ulaşırsak, daha fazla insanı kurtarma ihtimalimiz olur'' dedi.
     Tatbikat ile bunu test ettiklerini dile getiren Serdar, ekiplerin başarılı bir şekilde tatbikatı gerçekleştirdiğini kaydetti. Tatbikatta yaklaşık 100 kişinin görev aldığını bildiren Serdar, ''İnşallah tatbikatın gerçeği yaşanmaz, ancak yaşandığında ekiplerimiz ne kadar yeterli ve dinamizmli olduklarını gösterdiler. Bu da bizi memnun etti'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER