ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:53

Duruşmada, yargılandığı cinayetin görüntülerini izledi


Fenerbahçe-Galatasaray arasında 12 Mayıs 2013 tarihinde oynanan derbi maçının ardından Edirnekapı Metro Otobüs durağında çıkan kavgada tartıştığı Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım’ı bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen Yusuf Ortak’ın yargılanmasına başlandı.Galatasaray forması giydiği için Fenerbahçeli bir grup tarafından ölümle tehdit edildiğini ve olay sırasında ölen Burak Yıldırım tarafından tokatlandığını belirten Ortak, kendini korumak için cebinden çıkardığı bıçağı rastgele salladığını söyledi. Sanık Ortak'a duruşma salonunda olay anında kaydedilen kamera görüntüleri izlettirildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen cinayet davasının ilk duruşmasında kasten adam öldürmek suçundan müebbet hapsi istenen tutuklu sanık Yusuf Ortak ile ölen Burak Yıldırım’ın babası Hikmet Yıldırım ve ağabeyi Salih Yıldırım hazır bulundu.

Arkadaşı Yusuf Can Baylan ile beraber giderken bir grubun saldırısına uğradığını belirten sanık Ortak, savunmasında "Üst geçide çıktıktan sonra vedalaştık. Üzerimde 7 numaralı Galatasaray forması vardı. Arkamdan küfür ve tehdit dolu sözler geldiğini duyunca dönüp baktım. Kıyafetlerinden Fenerbahçeli olduğu anlaşılan bir grup üzerime doğru yürüyordu. Uzun boylu birinin elinde pantolon kemeri vardı. Gruptan Burak Yıldırım üzerime doğru geldi. Yüzü kaşkol ile kapalıydı. 'Ne var' dedim. 'Ne olacağını birazdan göreceksin' diyerek tokat attı. Sol arka cebimdeki bıçağı çıkartarak kendimi korumak için rastgele salladım." dedi.

Bıçağı sallamasından sonra Burak ve yanındaki arkadaşlarının kaçmaya başladığını belirten sanık Yusuf Ortak, "Yeniden gelirler diye biraz daha kovaladım. Bu sırada Burak’a bir kez daha bıçağı salladım ama isabet edip etmediğini hatırlamıyorum. Bu arada elim de kesilmiş. Onu dahi daha sonra fark ettim. Bu sırada yere düştü. Eğer isteseydim yerde tekrardan bıçaklama imkanım vardı. Yere düşünce herhangi bir hamle yapmadım ve olay yerinden uzaklaştım." ifadesini kullandı.

Sanık Yusuf Ortak’ın savunmasından sonra tanıklar dinlendi. Tanıklardan Harun Topal ifadesinde ölen Burak Yıldırım'ın da arasında bulunduğu arkadaş grubu ile Fenerbahçe-Galatasaray maçından evlerine dönmekte olduğunu söyledi. Topal, kendisi üst geçitten çıkarken olayın gerçekleştiği için cinayet anını göremediğini söyledi. Bu sırada olay anını kaydeden kamera görüntüleri bilgisayardan tanık Harun Topal ve sanık Yusuf Ortak’a gösterildi. Güvenlik nedeniyle Topal zabıt katibinin bilgisayar ekranından, Ortak da avukatlarının bilgisayar ekranından görüntüleri izledi.

Tanıklardan Ömer Faruk Oruç da Burak Yıldırım ile maçtan döndüklerini belirterek, "Üst geçitten en önce Burak çıktı. Ben çıktığımda sanık ile tartışmakta olduğunu gördüm. Sanık aniden bıçağını çekerek Burak’a vurdu. Sağ karın bölgesinden yaralanan Burak kaçmaya başladı. Sanık arkasından kovalayıp bıçağını yine salladı ve Burak yere düştü. Ardından bıçağını etrafındakilere çevirerek 'Var mı lan başka delikanlı' diyerek bizi tehdit etti." diye konuştu.

Engin Şağar da sanık Ortak'ın, elindeki bıçağı savurduğunu ve bıçağın Burak Yıldırım'ın sol göğüs bölgesine saplandığını söyledi. Şağar, bıçaklama olayından önce Ortak ile Yıldırım arasında ne konuşulduğunu duymadığını, kendi gruplarından herhangi bir tehdit içerikli söz söylenmediğini ifade etti.

Sanık avukatları, "Olay yerine yakın olduklarını söyleyen tanıklar. Olayın başlamasına sebep olan ve ölen Yıldırım ile sanık Ortak arasında geçen konuşmaları duymadıklarını söylüyorlar. Bu çelişkinin giderilmesini istiyoruz." dediler. Ancak tanıklar, iki kişi arasındaki konuşmaları duymadıklarını söylediler.

Duruşma Yıldırım ailesinin avukatları, dava dosyasına yeni gelen bilirkişi raporunu incelem için süre verilmesini istediler. Dinlenmeyen tanıkların çağrılmasını isteyen sanık avukatları ise suç vasfının değişme ihtimali bulunduğunu belirterek tahliye talebinde bulundular.

Sanık Ortak ise "Ben de böyle bir olayın içinde olmak istemezdim. Çok pişmanım. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Duruşma sonunda sanık Ortak'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Burak Yıldırım'a ait Adli Tıp Kurumu otopsi raporunun beklenmesine ve dosyadaki eksiklerin giderilmesine karar verilen duruşma 27 Eylül 2013 tarihine ertelendi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER