ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 19:08

‘Dursun Çavuş’ filminin telif hakkı ücretsiz verildi


Adıyaman’da çekimleri yapılacak olan ‘Dursun Çavuş’ filminin telif hakları Eryaşar (Dursun Çavuş) ailesi tarafından filmin yapımcısı Ali Avcı’ya ücretsiz olarak verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesi’nin desteklediği, yapımcılığını Ali Avcı’nın üstlendiği ve yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz’un yapacağı Dursun Çavuş filminin çekimlerine, Nisan ayında başlanacağı belirtildi. 1977 yılında Adıyaman Belediye Başkanlığı seçimlerine bağımsız olarak giren Dursun Çavuş’un seçim sürecinin konu alındığı filmin çekim mekanları belirlendiği ve son aşamaya gelindiği kaydedildi. Dursun Çavuş’un hayatının konu alınacağı filmle ilgili Dursun Çavuş’un çocukları Adem Eryaşar, Nuh Eryaşar, Gülümser Baybatmaz, Gülser Özçiriş, Tufan Onbaşıoğlu ve torunu Mehmet Eryaşar, telif hakları sözleşmesini imzaladı.Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen programla imzalar atıldı. Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’ın da katıldığı imza töreninde, Dursun Çavuş’un özel eşyaları olan tespih ve yüzük filmde kullanılmak üzere Ali Avcı’ya teslim edildi.

Yapımcı Ali Avcı, yaklaşık 1 buçuk yıldır üzerinde çalışılan ve 6 ay önce çalışmalarına başlanılan filmle ilgili Eryaşar ailesinin filme rıza göstermelerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Avcı, ailenin hiçbir ücret talep etmeden telif haklarını kendilerine verdiğini vurgulayarak, Adıyaman’ın tanıtımı noktasında bu filmin önemli rol oynayacağını dile getirdi.

Dursun Çavuş’un oğlu Nuh Eryaşar ise Dursun Çavuş’un ailesi olarak bu filme destek verdiklerini belirterek, manevi olarak her türlü desteğe hazır olduklarını aktardı.

Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan da, Eryaşar ailesine ve Ali Avcı’ya Adıyaman’ın tanıtımına katkı sağlayacak olan bu filmden dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

"Siyasetin keskin olduğu ve siyasi olayların olduğu bir dönemde bağımsız olarak siyaset yapan, her türlü siyasi görüşü etrafında birleştiren Dursun Çavuş, bu kentte barış ve kardeşliğin simgesidir. O’nun hayatının anlatıldığı bu film kentimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Dursun Çavuş denilince üzerimize bir tebessüm, bir gülümseme zuhur ediyor. Dursun Çavuş denilince sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörü akla geliyor. O, şahsına münhasır bir büyüğümüzdü. O’nun hayatını baz alan bir filmin çekimi önümüzdeki günlerde yapılacak. Belediye olarak bu filmin yapımına destek vermenin mutluluğu içerisindeyiz. Dursun Çavuş’un ismi camiye verilerek yaşatılıyordu, fakat bu filmle ismi hiç unutulmayacak. İnşallah bu film başarıyla çekilir ve kendisini gelecek nesillere ve tüm kamuoyuna tanıtmış oluruz. Bu vesile ile Adıyaman’ı da tanıtmış oluruz.

En büyük şansımız; ülkemizin yetiştirmiş olduğu ve istikbali parlak olan çok değerli film yapımcısı Ali Avcı’nın hemşehrimiz olmasıdır. Bu büyük bir avantajdır. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen basın mensuplarına, Adıyaman kamuoyuna şükranlarımı sunuyorum. Ama hepsinden öteye bu sanat eserine izin veren rahmetli Dursun Çavuş’un değerli evlatlarına şükranlarımı sunuyor ve içtenlikle teşekkür ediyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER