ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 16:57

Durak, dokuz yılını değerlendirdi


İzmir'in Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, bir basın toplantısı düzenleyerek dokuz yıllık görev süresini ve icraatını değerlendirdi. Göreve geldiği günden bu yana geçen sürede anlatabileceği yüzlerce proje ve milyonlarca yatırım bulunduğunu söyleyen Durak, “28 Mart 2004 günü Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na seçildiğimde, hiçbir şeyi önümde bulmadım. 40 yıldır yaşadığım bu kenti çok iyi biliyordum. Daha adaylığım döneminde ortaya koyduğum hiçbir proje, seçim bildirgesini süslemek üzere hazırlanmadı. Hepsi, çok uzun yıllar süren bir hazırlığın ürünüydü.” dedi.

Görev yaparken eleştirildiklerini ve haksızlıklara uğradıklarını anlatan Başkan Durak, “Bunlar bile bizi yıldıramadı. Karşıyaka için çaktığımız her bir çivinin, attığımız her bir temelin, biten her projenin Karşıyakalılardan aldığı alkış, yaşadığımız zor günleri unutturmaya yetti. Karşıyaka için verdiğimiz mücadelede başarımız, 2009 seçimlerinde yüzde 65’e çıkan oy oranımızla tescillendi.” diye konuştu. Dokuz yılda merkezî iktidarın baskısını üzerinde hissettiğini söyleyen Durak, müfettişler tarafından denetlendiklerini, belediye çalışmalarından çalışma arkadaşlarına, ailelerinin her bir ferdine kadar incelendiklerini iddia etti. Göreve geldiği gün Karşıyaka için bir vizyon ortaya koyduklarını, sanayisi ve tarımı olmayan bir sahil ilçesi için en doğru vizyonun kültür ve turizm olduğunu, bunu da başardıklarını belirtti. Hiç kimsenin Karşıyaka sınırları içinde ötelenmesine, dışlanmasına, ötekileştirilmesine izin vermediklerini söyleyen Cevat Durak, şehir dönüşümü projelerine de değinerek, bu konudaki çalışmaları anlattı: “Bir ilçe belediyesi olarak ilk kentsel dönüşümü gerçekleştirmiş olmamız da başardığımız ilklerden biridir. Mavişehir’in yanıbaşında, gecekondulardan oluşan Yalı Mahallesi’ndeki dönüşüm, bölgenin çehresini tamamen değiştirmiştir. Dokuz yıl önce orada barakalarda yaşayan 462 aile ise Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yaptığımız modern konutlarda yaşamını sürdürmektedir. Diğer dönüşüm ve yenileme projelerinde ise ilçe belediyesi olarak, yetkilerimiz doğrultusunda altyapıyı hazırladık. Sıra bu projeleri hayata geçirme yetkisini elinde bulunduran kurumlardadır. Yetki alanımız dışında kalan projelerimizde kenara çekilmedik. Stat, tramvay ve marina projelerinde olduğu gibi gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse ilgili bakanlıklarda takipçisi olduk.” Sosyal demokrat bir belediye başkanı olduğunu ve partililiğinden kimsenin şüphe duymaması gerektiğini vurgulayan Başkan Durak, “Dün nasıl mücadele ettiysem, bu partiyi sıfırdan bugün buradaki en yüksek oyla buluşturabildiysem, bundan sonraki süreçte de bunu yapacağım. Bizden herkes korksun. Yaptığımız hizmetlerden dolayı korksun.” şeklinde konuştu.

'KARŞIYAKA’YA ADAYIM, KOCAOĞLU’NUN ARKASINDAYIM'

Başkan Cevat Durak, adaylığıyla ilgili sorulara ise şöyle cevap verdi: “2023’e kadar buradayım. Halen aynı noktadayım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun arkasındayım." Çöp konusunda da, “Belediye olarak çöp ayrıştırma tesisini kuracağız. Çöp konusunda ilmi çalışmalar devam ediyor.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER