ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 11:50

"Dünyanın polisi Türkiye'de yetişiyor"


Türkiye'de donanımlı emniyet personeli ihtiyacını karşılayan Polis Akademisi'ne uluslararası alanda da ilgi artıyor.
     Emniyet teşkilatının orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere, 1937'de Polis Enstitüsü olarak kurulan, daha sonra 4 yıllık eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna dönüştürülen Polis Akademisi, her yıl daha fazla yabancı öğrenciyi ağırlamaya başladı.
     Akademi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de polis amiri yetiştiren tek yükseköğretim kurumunun Polisi Akademisi olduğunu belirterek, şu anda akademide bin 927 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.
     Şimdiye kadar akademiye bin 338 yabancı uyruklu öğrencinin kaydının yapıldığını, bunlardan 778'inin mezun olduğunu vurgulayan Fındıklı, Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrencilerin ülkelerinde güvenlik teşkilatlarında büyük ilgi gördüğüne dikkati çekti.
     Polis Akademisinden mezun yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerinde üst düzey devlet yöneticisi konumuna bile ulaşabildiğini dile getiren Prof. Dr. Fındıklı, akademinin en fazla Türkmenistan'a polis yetiştirdiğini, bu ülkeyi Arnavutluk, Azerbaycan ve Filistin'in izlediğini söyledi.
     Türkmenistan'dan 117, Arnavutluk'tan 109, Azerbaycan'dan 96 ve Filistin'den 83 kişinin, Polis Akademisinde eğitim gördüğünü aktaran Fındıklı, akademiye öğrenci gönderen ülkeler arasında Gürcistan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Makedonya, Ürdün, Sudan, Yemen, Afganistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kosova'nın da yer aldığını kaydetti.
    
     -16 ülkeden 331 öğrenci-
    
     Fındıklı, akademiye uluslararası öğrencilerin ilgisinin her geçen yıl daha arttığını ancak imkanlar ölçüsünde bu talebi karşılamaya çalıştıklarını ifade ederek, şu anda akademide 16 ülkeden 331 yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğü bilgisini verdi.
     Yabancı öğrencilerin akademide 1 yıl Türkçe eğitimi aldığını anlatan Fındıklı, "Türkçe eğitimi aldıktan sonra bizim Türk öğrencilerimizle aynı sınıfta, aynı dersleri Türkçe olarak takip ediyorlar" dedi.
     Fındıklı şöyle devam etti: "16 ülkeden gelen yabancı öğrenciler aslında bizim 16 ülkeyle kurduğumuz bir köprü. Adeta bir teleferik.Bu öğrenciler Türk kültürünü alıyorlar, örf ve adetlerini öğreniyorlar. Bizim adeta o ülkelerde birer temsilcimiz, birer fahri konsolos gibi hizmet yapıyorlar. Nitekim devlet adamlarımız bu ülkelere gittiğinde tercümanlığını da bu arkadaşlarımız yapıyor. Dolayısıyla iletişim çağı dediğimiz bu çağda biz böyle bir güzel iletişim sağlamış, bu insanları kazanmış oluyoruz."
     Moğolistan'da, Türkiye'de eğitim gören 41 öğrencilerinin devletin önemli kademelerinde görev yaptığını aktaran Fındıklı, "Diplomatik açıdan, idari açıdan, iş adamlarımız açısından bunlar büyük bir imkan. Bizim mezunlarımız sayesinde ikili ilişkilerimiz gelişiyor, güvenlik teşkilatlarımız arasında işbirliği için önemli formatlar ortaya çıkıyor. Sadece güvenlik açısından değil sosyoekonomik açısından da Türk toplumuna bir hizmet yaptığımız kanaatindeyiz" dedi.
    
     -Farklı dinlerin buluştuğu okul-
    
     Uluslararası öğrencilerin, eğitim kalitesinin yanı sıra sahip oldukları hakları ve misafir gibi ağırlanmalarının Türk Polis Akademisine ilgiyi artırdığını bildiren Prof. Dr. Fındıklı, "Tabii ki bu öğrencilerin dinleri farklı olabiliyor. Biz bunların dini ihtiyaçlarını, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Bu sebeple kendilerine dini ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 'şapel' dediğimiz mekanlar gibi küçük çapta böyle bir imkan sağladık. Bugüne kadar bu konuda herhangi bir şikayet gelmedi. Talebelerimiz hayatlarından oldukça memnunlar" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER