ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:11

Dünyanın korkusu küresel ısınma ve terör


Dünya genelinde yapılan bir araştırmada, dünya nüfusunun yüzde 52’si önümüzdeki 3 yıl içinde küresel ısınmanın yüzde 44’ü de aynı sürede terör saldırılarının artmasından endişe duyduklarını ifade etti.
Araştırma şirketi Barem Research, global ortağı WIN/ Gallup International ile birlikte dünya genelinde 46 ülkede 40 bin 275 kişi ile yüz yüze, telefonla görüşülerek ya da online olarak insanlığın korku ve endişelerini araştırdı. Saha çalışması 12 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında yapılan araştırma için Türkiye’den de 1000 kişi ile telefonla görüşüldü. Terör saldırıları, küresel ısınma ve çevre felaketleri, Arap ülkelerindeki huzursuzluk, İsrail- Filistin sorunu, global ekonomik kriz, nükleer silahların çoğalması, gıda ve su kıtlığı gibi artma olasılığı olan global sorunlar hatırlatıldı. Araştırmaya katılanlara bunların içinde hangilerinin önümüzdeki 3 yıl içinde artma ihtimali olduğunu düşündükleri ve bu olaylardan hangisinin kendilerini en çok endişelendirdiği soruldu.

KÜRESEL ISINMA

Global araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 52’si global ısınmanın, yüzde 44’ü ise terör olaylarının artmasını bekliyor. Çarpıcı diğer bir sonuç ise Arap ülkelerindeki iş savaşlarla ilgili. Buna göre dünya nüfusunun yüzde 43’ü önümüzdeki 3 yıl içinde Arap ülkelerinde iç savaş ve huzursuzlukların artacağını düşünüyor. Dünya nüfusunun yüzde 41’i yiyecek içecek kıtlığı yaşanmasını, yine yüzde 41’lik bir diğer kesim ise global ekonomik krizin artmasını bekliyor. Araştırmada bu olayların hangisinin en kaygı verici olduğu sorulduğunda sonuçlar biraz değişiyor. Öncelikle korkulan olaylar, sırasıyla terör saldırıları yüzde 19, küresel ısınma ve çevre felaketleri yüzde 18 ile gıda ve su kıtlığı yüzde17 geliyor.

TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLERİ FARKLI

Barem Research CEO’su Pervin Olgun, araştırmanın Türk halkının da dünyadaki sorunlara karşı çok duyarlı olduğunu ortaya çıkardığını belirtti. Olgun şunları söyledi: "Türk halkının yüzde 77’si önümüzdeki 3 yılda küresel iklim değişikliği ve çevre felaketlerinin artmasını bekliyor. Türklerin ikinci beklentisi dünya genelinden tamamen farklı; Nükleer silahların çoğalması yüzde 75, yani 4 kişiden 3’ü önümüzdeki 3 yılda nükleer silahlarda artış bekliyor. Türkiye’de nüfusun yarıdan fazlası şu sorunların artacağını düşünüyor: Arap ülkelerindeki huzursuzluk yüzde 61, global kriz yüzde 59, gıda ve su kıtlığı yüzde 57, terör yüzde 51."

ARAP ÜLKELERİNDEKİ İÇ SAVAŞ KAYGISI

Araştırmaya göre Türk halkının en çok kaygılandığı konunun Arap ülkelerindeki iç savaş olduğuna dikkat çeken Olgun, "Kendisini kaygılandıran tek bir sorun sorulduğunda Türk insanı için Arap ülkelerindeki iç savaş ve huzursuzluklar (yüzde 41) yakınlık nedeniyle olsa gerek ön plana çıkıyor. Onu nükleer silahların artması yüzde15, terör yüze 14 ve küresel iklim değişikliği yüzde 12 sorunları benzer oranlarda izliyor." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER