ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:00

Dünyanın gözü Kandil’de

Dünyanın gözü Kandilde

Öcalan tarafından verilen çekilme çağrısına PKK yönetimi bugün yanıt verecek.


Çekilme sürecinde ilk somut adımın atılacağı ve Terör örgütü PKK'nın Kandil'deki liderlerinden Murat Karayılan’ın Türkiye topraklarındaki yaklaşık 2000 PKK’lıya çekilme talimatı vermesi beklenen büyük toplantıya saatler kaldı.

Terör örgütü PKK'nın geri çekilmesine ilişkin yapması beklenen basın toplantısını izlemek üzere 50'den fazla gazeteci Kandil beldesine geldi.

ORTALIK KARIŞTI! 

Aralarında yabacı basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda gazeteci Erbil'den karayoluyla Kandil Dağı yakınlarındaki Kandil beldesine geldi. Gazetecilerin isimlerini ve hangi kuruluşta görev yapıklarına ilişkin bilgileri alan örgüt mensupları, canlı yayın araçlarının girişine izin vermeyerek, geri gönderdi.

Kandil Belediyesi önünde bekletilen gazetecilerin, basın toplantısının düzenleneceği yere götürüleceği bildirildi.

Öte yandan terör örgütü PKK üyeleri, basın mensuplarına uyacakları kurallarla ilgili bilgi verdi.
Bölgeye konvoy halinde gidileceği, cep telefonlarının alınmayacağı, basın toplantısı saatinin daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

Buna göre gazeteciler, gün içinde açıklanmayan bir saatte PKK’lılar tarafından alınarak Kandil’de toplantının yapılacağı yere götürülecekler. Gazetecilere kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi gereçleri alabilecekleri ancak güvenlik gerekçesiyle cep telefonlarını Kandil kasabasında bırakmaları gerektiği söylendi.

Murat Karayılan başkanlığındaki PKK heyetinin yapacağı önemli açıklamaların ardından gazeteciler tekrar kasabaya getirilecek. Gazetecilerin Kandil kasabasındaki idari binada bekleyişleri sürüyor.Gazeteciler telefonları ellerinden alınıyor. 

ANADOLU AJANSI İLK KEZ KANDİL'DE

Başvuranlar arasında Türkiye’de yayın yapan basın kuruluşlarının yanı sıra; çok sayıda ülkeye servis yapan BBC, Reuters, El Cezire, AP gibi ajans ve televizyonlar da yer alıyor. Öte yandan Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı da ilk defa PKK’nın bir etkinliğini izleyecek. 

"ÜÇ AŞAMALI YOL HARİTASI"

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'na konuşan terör örgütünün 4 numaralı ismi Mustafa Karasu, PKK'nın siyasi sürece katılması kapsamında uygulamaya geçirilen üç aşamalı çözüm projesini şöyle aktardı:

“Birinci aşama, belli konularda anlaşma temelinde bir çatışmasızlığı ifade ediyor. Önderlik aynen şöyle söylüyor: 'Temel ilkelerde anlaşma temelinde çatışmasızlığın sağlanması'. Kürt Özgürlük Hareketi ateşkes yapıp güçlerini çekecek ama bazı temel konularda anlaşma ve Meclis'in karar alması, komisyon kurulması kaydıyla geri çekilme sağlanacak.

Geri çekilme sürecinde yol haritasının olması, yol temizliğinin yapılması da var... BDP 'yüzde 10 barajının kaldırılması, seçim kanununun değiştirilmesi, terörle mücadele yasanının kaldırılması' diyordu. Bunlar da geri çekilmeyle birlikte ikinci aşamada olacak şeylerdir.

Yani birinci aşamada geri çekilme başlayacak, geri çekilmenin başlamasından sonra da bu yol temizliği yapılacak. İkinci aşamada anayasal ve yasal değişiklikler gerçekleşecek. Üçüncü aşama ise normalleşme aşamasıdır. O nedir? Anayasal ve yasal değişiklikler yapıldıktan sonra onlar pratiğe geçecek ve çözüm olduğu görülecek."

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER