ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:21

Dünyanın en büyüğü İstanbul'a

Dünyanın en büyüğü İstanbula

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı için ihale tarihi belli oldu. İhale 3 Mayıs tarihinde yapılacak.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, düzenlediği basın toplantısıyla İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı hakkında bilgiler verdi.

Yıldırım, İstanbul'a yapılacak havalimanının yılda 150 milyon yolcu sayısıyla dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: "İstanbul'a yapılacak yeni havalimanının işletme süresi 25 yıl olacak, girişimciler, DHMİ'ye ödeyecekleri kirada yarışacak. İhale ilanına yarın çıkılacak ve ihale 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak" dedi.

120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı'nın ilk etabının yer tesliminin ardından 42 ay içinde tamamlanmasını hedeflediklerini bildirdi. Yıldırım, havalimanının tam kapasiteyle hizmete girmesiyle toplam 120 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

PİYANGO ARAZİ SAHİPLERİNE VURDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İstanbul'u geleceğe hazırlayacak 'çılgın projeler' yatırımcıları ihya etti. 3'üncü havalimanı ve köprünün yapılacağı Çatalca ve Terkos'ta arazi fiyatları adeta 'çifte kavrulmuş' seviyeye çıktı.

3'üncü köprünün güzergâhının açıklanmasının ardından arazi fiyatlarının zirve yapan Çatalca, Terkos ve Arnavutköy bölgeleri şimdi de 3'üncü havalimanı müjdesini yaşıyor. Üç bölgede de arazi fiyatları 6 ayda 3 kat arttı. Geçen yıl 17 dönümlük bir araziye yatırımcılar 470 bin lira teklif ederken, bu yıl rakam 1.5 milyon liraya kadar çıktı. Fiyat artışına rağmen arazi sahipleri satışa yanaşmıyor. Çatalca, Terkos, Nakkaş ve Baklalı köylerinde satılık arazi de kalmadı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER