ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 15:23

"Dünyada kardeşlik için uğraşıyoruz"


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, "Artık dünyada yeni bir birlik, yeni bir barış, adalet ve kardeşliğin medeniyeti için çaba harcıyor, uğraşıyoruz. Batı medeniyeti bu barış, adalet ve kardeşliği maalesef tesis edemedi, çünkü geçmişinde Afrikalı kardeşlerimizin kanı ve gözyaşı var. Bu medeniyeti bir millet olarak geçmişte nasıl inşa ettiysek bugün de tekrar temeli atılan bu kurumlar vasıtasıyla inşa edeceğiz." dedi. Vali Güvenç, Suruç Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği tarafından Yıldırım Mahallesi'nde yapılacak öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı. Törende Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, İl Müftüsü İhsan Açık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Suruç İlçe Emniyet Müdürü Şahin Deveci, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Güvenç, temel atma töreni için biraraya gelen bütün sivil toplum kuruluşlarını kutladığını ve devlet millet kaynaşmasını sağlayarak yapılan bu hizmetlerden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Yaratılış itibariyle Allah katında herkesin eşit olduğunu vurgulayan Güvenç, "Bu topraklarda yaşanan ayrımcılık, ötekileştirme, insanların diline ve dinine saygı duymama, ayrıştırma, milli iradeyi ayaklar altına alma dönemi bitmiştir. Kürt de bizim, Arap da bizim, Çerkez de bizim; hepsi bir elin parmakları gibidir. Yarın bir gün yaptıklarımızdan hepimiz hesap vereceğiz." şeklinde konuştu. Bu topraklarda kardeşin kardeşle değil, cehalet ve eğitimsizlikle boğuşması gerektiğini vurgulayan Güvenç, "Artık dünya ekonomisinde söz sahibiyiz, paramız gün geçtikçe bereketlendiği gibi çocuklarımız da ölmüyor. Artık Güneydoğu’da devlet teşvik ve yatırım yapıyor, siz sivil toplum kuruluşlarının eli ve desteğiyle temel atıyoruz. Allah, hamiyetperver insanlarımızın sayısını çoğaltsın, güçlerini arttırsın. Yapılan bu tesisler, çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Programda konuşan Suruç Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği Başkanı Süleyman Aydın ise yurdun 290 metrekare arsa üzerinde beş katlı yapılacağını, 80-90 öğrenci kapasiteli olacağını ve yaklaşık 800 bin liraya malolacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Vali Güvenç ve diğer protokol üyeleri, yurt inşaatının temeline dualar eşliğinde ilk harcı koydu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER