ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:25

Dünyada 57 milyon çocuk okula gidemiyor


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyada okula gidemeyen çocukların sayısının 2011'de 57 milyona düştüğünü açıkladı.
Bir önceki yıl okula gidemeyen çocukların sayısı 61 milyon olarak belirlenmişti.
UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, çocukların eğitim hakkı ile ilgili çalışmalarında büyük ilerleme kaydettiklerini ancak BM'nin Milenyum Hedefleri kapsamında 2015'te tüm çocukların en azından ilkokula gitmesi için belirlenen hedefe ulaşmalarının imkansız olduğunu söyledi.
Bokova, sanayileşmiş ülkelerin temel eğitim için sağladığı yardımın da 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 6 düştüğüne işaret etti. 2011'de temel eğitime en büyük katkıyı İngiltere verdi.
UNESCO'ya göre Afrika'da Sahra-altı bölgesinde yaşayan çocukların yarıdan fazlası, okula gidemiyor.
Afrika'nın en büyük ülkelerinden Nijerya, okula gidemeyen çocuklar listesinde başı çekiyor. Nijerya'yı Pakistan ve Etiyopya izliyor.
Örgüt, Nijerya ve Pakistan'da durum giderek daha da kötüleşirken güney ve batı Asya'da büyük ilerleme kaydedildiğini ve son 20 yılda okula gitmeyen çocuk sayısının üçte iki oranında azaldığını belirtti.
En fazla sayıda çocuğun okula gidemediği ülkeler sırasıyla Nijerya, Pakistan, Etiyopya, Hindistan, Filipinler, Burkina Faso, Kenya, Nijer, Yemen ve Mali olarak açıklandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER